Новини

Скорочення пропозиції молока-сировини в ЄС підштовхує закупівельні ціни

Скорочення обсягів надою впливає на підвищення цін на молоко-сировину в більшості країн-членів ЄС.

Про це повідомляє аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.

Водночас, за його словами, певне сповільнення попиту на молочні жири та сухе знежирене молоко дозволяє молокопереробним підприємствам залучати існуючі обсяги молока-сировини на виробництво сирів та інших більш прибуткових товарів. Хиткий баланс попиту та пропозиції молока стримує закупівельні ціни в Європі від різких коливань.

За попередніми даними Єврокомісії, у вересні 2024 року середня ціна на молоко-сировину в ЄС склала 47,45 євроцентів за кг, що на 0,1% більше ніж в серпні. Порівняно до ціни станом на вересень 2023 року, молоко в ЄС подорожчало на 8,6%. В Україні минулого місяця молоко-сировина в середньому коштувала 46,27 євроцентів за кг.

Порівняно до серпня поточного року ціна на молоко-сировину підвищилась в 17 країнах-членах ЄС. Серед великих виробників і експортерів молочної продукції, ціни на сировину збільшились в Данії до 49,87 євроцентів за кг (+2,2%), Франції до 47,22 євроцентів за кг (+1,8%), Нідерландах до 51,00 євроцентів за кг (+3,4%) і Польщі до 47,93 євроцентів за кг (+1,1%) порівняно до серпня 2024 року. Найбільше подорожчало молоко в Бельгії до 51,47 євроцентів за кг (+13%).

Читайте також: Набули чинності нові вимоги до безпечності і якості молока та молокопродуктів

В вересні закупівельні ціни не змінилися в Німеччині, Ірландії, Іспанії, Італії, Португалії, Угорщині, на Мальті і Кіпрі, порівняно до серпня поточного року. За останній місяць молоко-сировина подешевіла лише у Словаччині до 39,45 євроцентів за кг (-6,1%). В цій країні спостерігалося найбільше зниження ціни на молоко минулого місяця.

Традиційно найдорожче молоко-сировина – на Кіпрі (63,27 євроцентів за кг), Мальті (62,45 євроцентів за кг), у Греції (53,30 євроцентів за кг). Найнижчі ціни за молоко отримують фермери в Латвії (39,36 євроцентів за кг), Словаччині (39,45 євроцентів за кг), Естонії (42,00 євроцентів за кг).

Порівняно до вересня 2023 року ціни на молоко-сировину виросли в 20 країнах Європи, а знизились в 6 країнах. Порівняно до минулого року, молоко найбільше подорожчало в Бельгії (+26,1%), Ірландії (+21,5%), Литві (+20,8%) та Швеції (+20,2%), а найбільше подешевіло в Іспанії (-8,9%), Фінляндії (-8,1%) і Португалії (-7,1%).

Кухалейшвілі заявив, що з початку 2024 року закупівельні ціни в ЄС поступово підвищуються під впливом обмеження пропозиції молока-сировини в країнах-членах. За даними USDA, обсяги надою скорочуються в Німеччини, на півдні країн Балтії, частково в Польщі та на Балканах, у тому числі в Греції. Сильна спека влітку вплинула на скорочення врожаїв та пасовищ. За даними AHDB, погані врожаї ймовірно сприятимуть зростанню виробничих витрат на фермах. Зокрема, в Фінляндії собівартість виробництва в сегменті сирого молока зростала надзвичайними темпами протягом останніх кількох років, а помірне зростання роздрібних цін лише частково компенсувало цю тенденцію. В результаті, невеликі ферми призупинили свою діяльність, а кількість молочних компаній в Фінляндії скоротилася до 4,2 тис. (-8%).

Спалах катаральної лихоманки у корів в північних та центральних регіонах Європи, Австрії та Швеції лише посилив негативний ефект для молочної галузі. Запаси сирів на європейських складах менші ніж зазвичай через нестачу молока-сировини для потреб сироварів. Однак, відсутність ажіотажу на сухе молоко серед покупців в Європі та небажання купувати вершкове масло великими партіями за поточними цінами посприяли тому, що молокопереробні підприємства направляють молоко-сировину на виробництво сирів та інших більш прибуткових товарів. На ринку існує хиткий баланс попиту і пропозиції, що стримує ціни від різких коливань.

Як повідомлялось раніше, Мінагро запускає новий сервіс єТваринництво.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram