Підвищення цінового індексу за результатами торгів є наслідком активного попиту на новозеландське сухе незбиране молоко на зовнішніх ринках в умовах скорочення надоїв в Америці та Європі.
Про це повідомив аналітик асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.
За його словами, водночас незначний ріст цін на молочні жири та падіння цін на сири свідчить про сезонне зниження активності на молочному ринку напередодні новорічних свят.
У вівторок, 19 листопада, відбулися 368-мі торги GDT, за результатами яких ціновий індекс склав 1239 і виріс на 23 пункти (+1,9%) з моменту проведення попереднього аукціону 5 листопада. Середня ціна на молочні продукти склала 4089 дол. за тону, що на 92 дол. більше порівняно до результатів попередніх торгів. Під час торгів було продано 36244 тони біржових товарів, що на 351 тону менше порівняно до минулого аукціону. Мінімальна пропозиція була зафіксована на рівні 34576 тон, а максимальна – на рівні 41802 тон. В торгах взяли участь 162 оператори молочного ринку, що на 11 компанії менше порівняно до 5 листопада.
Читайте також: Пік подорожчання яєць вже пройдено, спостерігається цінова стабілізація – глава асоціації
За результатами торгів, ціна на зневоднений молочний жир склала 7622 дол. за тону (+1%). За даними USDA, в Західній Європі мінімальні ціни на молочний жир підвищувалися, в той час коли максимальні ціни залишилися без змін. В четвертому кварталі активність на молочному ринку традиційно сповільнюється з наближенням новорічних свят. Організатори торгів прогнозують зниження ціни на зневоднений молочний жир на 0,1% в грудні, але припускають дорожчання товару на 1,5% в січні 2025 року.
Ціна на вершкове масло на цих торгах склала 7008 дол. за тону і виросла на 0,5% порівняно до результатів попереднього аукціону. За даними USDA, попит на американське масло на експортних ринках досить активний. В США обсяги продажів масла поступово сповільнюються, оскільки більшість клієнтів вже зробили закупки до новорічних свят, а на складах накопичуються запаси товару. В Європі навпаки існує обмежена пропозиція масла, а ціни на товар ростуть через дефіцит вершків та високі ціни на сировину. Протягом останніх двох тижнів на зовнішніх ринках спостерігався активний попит на вершкове масло з Нової Зеландії внаслідок скорочення виробництва молока-сировини в інших регіонах. Згідно прогнозу організаторів GDT, ціна на вершкове масло може знизитись на 10,3% в грудні, але вирости на 2,9% в лютому 2025 року.
Ціна на сухе незбиране молоко склала 3826 дол. за тону і збільшилась на 3,2% порівняно до результатів торгів 5 листопада. За даними USDA, пропозиція товару в США і ЄС менша ніж очікувалось в цей період року, а виробництво товару скорочується через обмежену пропозицію молока-сировини. На експортних ринках росте попит на новозеландське сухе незбиране молоко на фоні скорочення надою в інших регіонах. В імпорті сухого незбираного молока зацікавлені покупці в Бразилії через дефіцит молока-сировини внаслідок посухи та лісових пожеж, які завдали збитків місцевому сільському господарству. Організатори аукціону очікують зростання ціни на сухе незбиране молоко на 1,6% у грудні і на 3,5% у січні 2024 року.
Ціна на сухе знежирене молоко підвищилась до 2882 дол. за тону, що на 0,9% більше порівняно до результатів торгів 5 листопада. Як повідомляє USDA, на експортних ринках спостерігається активний попит на сухе знежирене молоко новозеландського виробництва на фоні сповільнення обсягів надою в інших регіонах. Існує обмежена пропозиція сухого знежиреного молока в Америці та Європі. В Бразилії та Алжирі протягом 2024 року був інтерес до імпорту сухого знежиреного молока з Уругваю та Аргентини. Організатори аукціону очікують підвищення ціни на сухе знежирене молоко на 0,6% в грудні і на 0,9% в січні 2025 року.
Сир Чеддер подешевшав до 4834 дол. за тону (-3,1%), а сир Моцарелла подешевшав до 4315 дол. за тону (-6,6%). Сповільнюється попит на сири з боку підприємств харчової промисловості США та Океанії. Певні сироварні планують стати на профілактику в період святкування Дня Подяки в США. Згідно USDA, в США переважно користуються попитом італійські типи сирів, в той час як інтерес до американських сирів сповільнюється. Попит на американські та новозеландські сири залишається активним на зовнішніх ринках. В Європі існує попит на сири з боку підприємств харчової промисловості та в торгівельних мережах. Організатори торгів припускають, що сир Чеддер може подешевшати на 16,1% в грудні і на 5,2% в січні, а сир Моцарелла подешевшати на 0,5% в січні 2025 року.
Наступні торги GDT відбудуться 3 грудня.
Як повідомлялось раніше, на Вінниччині власники ферми відкриють сироварню, аби підвищити рентабельність виробництва.