Ціни на пальмову олію, швидше за все, зростатимуть і далі, оскільки надмірні дощі в ключових країнах-виробниках стримують виробництво, а попит на її використання в продуктах харчування та біопаливі зростає, заявили представники галузі.
Ціни на пальмову олію цього місяця зросли приблизно на п’яту частину, але все ще торгуються набагато нижче історичного максимуму, встановленого в березні. Очікуваний стрибок цін збільшить тягар для споживачів, які вже постраждали від інфляції, викликаної російсько-українською війною, але збільшення експорту та зниження виробництва допомогли б великим виробникам пальмової олії Індонезії та Малайзії скоротити запаси.
Трейдери сказали, що листопадові поставки сирої пальмової олії до Індії, найбільшого світового імпортера, пропонуються за 976 доларів США за тонну, включаючи вартість, страхування та фрахт.
За їх словами, поставки в січні котируються на рівні 1010 доларів США за тонну.
«Але ціни можуть перевищити 1100 доларів, якщо Індонезія вирішить відновити експортні збори, що дуже ймовірно», — сказав дилер глобальної торгової фірми в Мумбаї.
Рішення Індонезії призупинити експортне мито в липні через накопичення запасів знизило ціни на пальмову олію з березневого максимуму близько 2010 доларів за тонну.
Незважаючи на зростання цін цього місяця, пальмова олія торгується зі знижкою приблизно в 400 доларів за тонну до конкуруючої соєвої олії, що є найвищим показником за десятиліття, кажуть трейдери. Нерафінована соєва олія з поставкою в Індії в листопаді коштує 1405 доларів за тонну.
«Розповсюдження між пальмовою і соєвою олією є масовим і нестійким», — сказав Прадіп Чоудрі, керуючий директор Gemini Edibles and Fats India Pvt. Ltd, провідний індійський імпортер.
«Оскільки попит зміщувався в бік пальмової олії з інших харчових олій, дуже ймовірно, що пальмова олія (ціни) підніметься вище».
Як правило, виробництво пальмової олії починає скорочуватися з листопада в Індонезії та Малайзії, на які припадає понад 80% світового виробництва. Але цього року очікується, що падіння виробництва буде різкішим, оскільки зараз сильні опади в Південно-Східній Азії.
«Ми стикаємося з сильними зливами протягом останніх трьох днів, тут і там трапляються невеликі повені», — сказав Фабіан Лім, менеджер плантації в найбільшому в Малайзії виробнику пальмової олії штаті Сабах. «Це впливає на мою логгістику врожаю».
Згідно з оцінками Індонезійської асоціації пальмової олії (GAPKI), запаси пальмової олії в Індонезії впали до 4,04 млн тонн до кінця серпня порівняно з 5,91 млн тонн місяцем раніше та 6,69 млн тонн на кінець червня.
За даними GAPKI, попит на біодизель на основі пальмової олії також зростає. У січні-серпні Індонезія експортувала 206 000 тонн біодизеля, перевищивши 167 000 тонн, які країна експортувала в 2021 році.
За словами трейдерів, поставки соняшникової олії, альтернативи пальмовій олії, з Чорноморського регіону були нестабільними після російсько-української війни.
На Чорноморський регіон припадає 76% світового експорту соняшникової олії, і будь-який збій може призвести до зростання попиту на пальмову олію, сказав Сандіп Баджорія, виконавчий директор брокерської компанії Sunvin Group.
Рішення Індонезії призупинити експортні мита призвело до зниження цін на пальмову олію, і падіння прискорилося після відновлення поставок соняшникової олії з Чорноморського регіону в рамках угоди за посередництва ООН у серпні. Баджорія сказав, що постачання можуть бути знову перервані через загострення війни.
Покупці також побоюються, що Джакарта може не дотримуватися звільнення від експортного збору після грудня, оскільки запаси стануть більш керованими. «Індонезійські податки зроблять пальмову олію дорожчою в той час, як світ бореться за забезпечення соняшникової олії», — сказав дилер із Нью-Делі.
Слідкуйте за нами в соцмережах
Facebook https://www.facebook.com/bizagro
Telegram https://t.me/bizagro
Читайте також
Рівень промислового добування (вилову) риби зменшився майже на 73 % та склав 3,9 тис. тонн