Тваринництво

Ціни на молоко знижуються

Ціни на молоко-сировину в Україні станом на 9 травня знизились на 22-40 копійок, порівняно з квітнем. Виробники знижують ціни на сировину у зв’язку з триваючим слабким попитом на молочну продукцію на внутрішньому і зовнішніх ринках. Певним чином на зміну цін вплинули сезон великого молока і перешкоди для експортних поставок транзитом через ЄС внаслідок страйків транспортних компаній в Польщі.

Про це повідомляє аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.

Середня закупівельна ціна молока екстра ґатунку знизилась до 11,73 грн/кг без ПДВ, що на 40 копійок менше ніж у квітні. Діапазон цін на цей ґатунок в господарствах варіюється від 10,50 грн/кг до 12,50 грн/кг. Верхня межа діапазону цін залишилася незмінною, але нижня межа опустилася на 34 копійки.

Вищий ґатунок також подешевів на 40 копійок порівняно до минулого місяця. В середньому ціна на молоко цього ґатунку склала 11,73 грн/кг без ПДВ, а діапазон коливався від 10,00 до 12,10 грн/кг без ПДВ, як і в квітні.

Середня ціна на молоко першого ґатунку знизилась на 22 копійки, порівняно з квітнем, і склала 11,42 грн/кг без ПДВ. Мінімальна ціна в господарствах складала 9,50 грн/кг і знизилась на 50 копійок порівняно до минулого місяця. Максимальна ціна на перший ґатунок склала 11,22 грн/кг, що на 58 копійок менше, ніж в квітні.


Відповідно, середньозважена ціна трьох ґатунків опустилася на 34 копійки і склала 11,63 грн/кг без ПДВ. 


На думку Георгія Кухалейшвілі, продовження тенденції зниження закупівельних цін на молоко-сировину в Україні цілком закономірне в умовах слабкого попиту на молочну продукцію на внутрішньому і зовнішніх ринках:

Попит на молочну продукцію на внутрішньому ринку залишається обмеженим через скорочення кількості споживачів. Близько 9 млн українців були змушені виїхати за межі України внаслідок війни протягом 2022 року. Громадяни, які залишилися в країні, зіштовхнулися з проблемою скорочення доходів, безробіття і зниження якості життя. В результаті, їхня купівельна спроможність знизилась. Також відштовхує споживачів підвищення цін на питне молоко, вершкове масло, йогурт, сири на полицях супермаркетів на початку травня. Вірогідною причиною може бути вплив інфляції і збільшення витрат на логістику в умовах війни. Отже, суттєва активізація попиту на молочну продукцію в Україні малоймовірна, поки триває повномасштабне вторгнення росії. 

Водночас, попит на молочну продукцію залишається слабким і у світі під впливом продовольчої інфляції, скорочення імпорту з боку Китаю. В квітні Молдова, країни Середньої Азії та Південного Кавказу скоротили імпорт українського вершкового масла, сирів, сухого молока. Незважаючи на те, що в Європарламенті 09.05.2023 підтримали продовження на рік відміни ввізних мит для українських експортерів аграрної продукції, вітчизняні сири, вершкове масло і сухе молоко наразі не цікаві європейським споживачам. В умовах інфляції вони купують дешевші молочні продукти місцевого виробництва. Європейський ринок заповнений надлишками молока-сировини, яке дешевіє і тягне вниз ціни на біржові товари, котрі проблематично реалізувати. Вершкове масло, сухе молоко і молочна сироватка накопичуються на складах, а їх кількість перевищує попит в країнах-членах і на зовнішніх ринках“.

Георгій Кухалейшвілі припускає, що однією з причин молочної кризи стало різке підвищення цін на сировину європейськими компаніями в першому півріччі 2022 року, коли через посуху в Європі і повені в Океанії обсяги поставок молока-сировини скоротилися. Європейці розраховували на звично вищий попит на молокопродукти в Китаї, але помилилися в припущеннях. Пекін ввів черговий карантин, а китайські споживачі стали купувати менше молочної продукції. Імпортний попит на сухе молоко залишився слабким навіть після відміни карантину, оскільки КНР нарощує виробництво власної сировини.

З тих пір сировина в Європі дешевіє, а місцеві переробники пускають її надлишки на виробництво біржових товарів, які складно реалізувати. Під впливом інфляції менше молочної продукції купують країни Південно-Східної Азії. Стабільним залишається імпортний попит на сухе молоко в країнах Близького Сходу і Північної Африки і навіть існує дефіцит в Непалі. Нестача вершкового масла спостерігається в Кенії та Коста-Ріці. Однак, локального попиту не достатньо щоби поглинути ту кількість біржових товарів, які накопичилися на складах в ЄС з минулого року.

Читайте також: Швейцарія надасть підтримку установам Держпродспоживслужби у впровадженні програми контролю сирого молока на конкурсній основі

Стабілізація цін на молоко-сировину можлива у випадку збільшення імпорту сухого молока з боку Китаю і країн Південно-Східної Азії або скорочення виробництва сировини в Європі, якщо ціни на корми, добрива паливо підуть вгору. Однак, поки явні передумови до таких змін відсутні.

Молоко-сировина дешевіє під впливом сезонних чинників. У весняні місяці триває період підвищеної лактації у корів і тому збільшення надоїв очевидне. Однак, в умовах слабкого попиту проблематично реалізувати готову продукцію, що в свою чергу тягне ціни на сировину і біржові товари вниз. Не обійшлося без політичних чинників: страйки польських перевізників призвели до перебоїв експортних поставок українських молочних продуктів транзитом через ЄС.

В теперішніх умовах переробникам складно реалізувати  готову продукцію, і тому в Україні зростають запаси сухого молока і молочної сироватки. Молокозаводи зацікавлені в зниженні закупівельних цін на сире молоко. Однак, для молочно-товарних ферм такий крок означає скорочення межі між витратами на виробництво і прибутком. Собівартість виробництва молока в Україні зростає внаслідок викликаних війною збитків і непередбачуваних витрат, включаючи обслуговування дизельних електрогенераторів, дорожчання і ускладнення логістики по території України.

Викликом для молочарів залишається очікуване зростання цін на корми, які складають понад 60% собівартості виробництва молока. Внаслідок воєнних дій в Україні зменшилась кількість сільськогосподарських земель придатних для рослинництва. Багато земель залишилися на окупованих територіях, а обширні території в прифронтових областях забруднені мінами і там небезпечно проводити сільськогосподарські роботи. Це може вплинути на скорочення врожаїв кормових культур цього року. Тому Асоціація виробників молока, Міністерство аграрної політики та Мінекономіки працюють над залученням міжнародних донорів для закупівлі спеціального автоматизованого обладнання для розмінування.

Також Асоціація виробників молока виступає за прийняття закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зниження ставки податку на додану вартість для молока і молочної продукції», що створить правові підстави до зниження ставки ПДВ для виробників і переробників молока з 20% до щонайменше 10%, і в результаті посприяє зниженню цін на молочні продукти в інтересах українських споживачів. 

Пресслужба Асоціації виробників молока

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram