Головне

Ціни на українську землю продовжують зростати

У 2023 році ціни на українському ринку землі значно вищі, ніж у попередні роки. Про це свідчать дані, які оприлюднив KSE Агроцентр.
Цими днями Центр досліжень продовольства та землекористування (KSE Агроцентр) опублікував «Аналітичний огляд земельного ринку в Україні, травень 2023». В огляді подано інформацію про ринок землі станом на 1 червня 2023 року. Вона доводить, що українська земля продовжує цікавити інвесторів, а ціни на неї зростають.
Так, у 2023 році ціна купівлі-продажу на землі сільгосппризначення становить в середньому 35,4 тис. грн за гектар. Вона перевищує показник 2021 року на 22%, а 2022 року – на 13,5%.
Найбільше покупців цікавить земля із цільовим призначенням «Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва» (товарна земля), яку купували дорожче, а також «Для ведення особистого селянського господарства» (земля ОСГ), яка коштувала дещо дешевше.
Найвищі ціни на землю загалом склалися в Київській і Львівській областях. Утім, аналітики вважають, що привабливості ділянкам поблизу великих міст надає не стільки можливість вести тут сільгоспвиробництво, скільки перспектива в майбутньому змінити цільове призначення і використовувати землю, наприклад, для будівництва. Товарна земля найбільше коштує в Тернопольській (46,5 тис. грн/га), ІваноФранківській (45,6 тис. грн/га) і Полтавській (44,2 тис. грн/га) областях, а найдешевша вона на Волині (12,3 тис. грн/га).
Експерти зазначають, що в огляді не враховані ціни, які склалися в найбільш постраждалих від війни регіонах, – Донецькій, Луганській і Херсонській областях. Хоча тут і здійснювалась невелика кількість угод купівлі-продажу, відомостей про суми оборудок немає. Крім того, зрозуміло, що зараз неможливе функціонування ринку землі на тимчасово окупованих територіях.
Зростають не лише ціни на землю, а й кількість угод купівлі-продажу. Нагадаємо, що в кінці лютого 2022 року ринок зупинився через повномасштабне вторгнення рф і закриття реєстрів. Але вже у травні 2022 року він почав відновлюватися і з того часу демонструє позитивну динаміку. Поки що щомісячна кількість угод не досягла довоєнного рівня, але наближається до нього.
Загалом за майже два роки, які минули від моменту відкриття земельного ринку, було укладено понад 145 тис. угод купівлі-продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Площа земель, які отримали нових власників, становить майже 325 тис. га.

Читайте також: Асоціація “Союз птахівників України” прогнозує ріст цін після змін в тарифах на енергоресурси

– Таким чином, в обігу перебуває приблизно 1% від сільськогосподарських земель на підконтрольних Україні територіях, що в цілому відповідає показникам розвинутих економік, – зазначають експерти KSE Агроцентр. – Це означає, що ринок сільгоспземель в Україні попри воєнний стан залишається ліквідним і привабливим для інвесторів.
Лідером за даними показником є Харківська область, де в обігу перебуває 1,59% земель сільгосппризначення. Якщо не брати до уваги регіони, які найбільше постраждали від бойових дій, найменше сільгоспземель в обігу в Івано-Франківській (0,29%), Рівненській (0,33%) і Львівській (0,34%) областях. Аналітики пояснюють це порівняно невеликим розміром ділянок, що ускладнює великотоварне виробництво.
– Запуск земельної реформи у 2021 році зруйнував усі негативні міфи, які були з нею пов’язані, – підкреслює Міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський. – Сьогодні ринок землі працює повністю прозоро за правилами ринкової економіки, за якими він мав би працювати давно, – разом із тими державами ЄС, до яких Україна прагне. Протягом майже двох років, попри повномасштабну збройну агресію рф проти України, ринок земель сільгосппризначення успішно функціонує і попит на землю зростає. За два роки змінилися ціновий діапазон і географія самого ринку, але попит не знизився.
Довідково. Аналітичний огляд підготовлений KSE Агроцентр за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram