Новини

У Канаді назріває боротьба за нікель, який лежать глибоко під торф’яними болотами

Швидкість глобального переходу на електромобілі залежить від майбутнього віддаленого регіону Канади, відомого як «Вогняне кільце».

Вогняне кільце, розташоване під далеким болотистим простором ялинових лісів і звивистих річок у Північному Онтаріо, відрізаним від основних доріг, розглядається представниками промисловості та уряду як одне з найважливіших у світі невикористаних джерел нікелю, міді та кобальту. — метали, необхідні для виготовлення акумуляторів, які живлять електромобілі.

Але дорогоцінні товари поховані під великою екосистемою торф’яних боліт, відомих місцевим групам як «дихаючі землі», які містять більше вуглецю на квадратний фут, ніж навіть тропічний ліс Амазонки. Викопування їх може спровокувати викид більше парникових газів, ніж викидає Канада за один рік, перетворивши один із найбільших поглиначів вуглецю на Землі на головне джерело викидів, кажуть захисники клімату.

Дебати про те, як і чи можна використовувати цю материнську жилу, розташовану понад 700 миль на північний захід від Торонто, спричинили боротьбу між гірничодобувними компаніями, прихильниками клімату та групами корінного населення, оскільки попит на чистішу енергію та електромобілі різко зріс. світовий.

«Якщо мені доведеться самому сісти на бульдозер, ми почнемо будувати дороги до «Вогняного кільця», — сказав Дуг Форд, лідер провінції Онтаріо, яка нещодавно підписала угоди з автовиробниками Volkswagen і Stellantis будувати в провінції акумуляторні заводи.

Противники попереджають, що порушення території може мати далекосяжні наслідки.

Репортаж The Wall Street Journal

Члени корінної нації Ароланда Бернар Ганьйон і Мірна Меган вирушають на риболовлю на озеро О’Салліван. Дорога до Вогняного кільця проходила б через традиційну територію перших націй Ароланда. Громадян хвилює вплив дороги на їхній спосіб життя.

Взаємопов’язані водно-болотні угіддя низовини Гудзонової затоки займають майже стільки ж території, скільки Німеччина.

«Ми погрожуємо знищити стільки лісів і торфовищ, які поглинають вуглець з атмосфери. Наслідки можуть бути катастрофічними», – сказала Кейт Кемптон, юрист, що представляє інтереси корінних груп, які подають до суду на уряд Онтаріо, щоб він припинив розвиток північного Онтаріо, включно з «Вогняним кільцем», якщо групи не погодяться на це. Канада підписала декларацію Організації Об’єднаних Націй, у якій говориться, що країна повинна консультуватися з корінними народами та отримувати від них «безкоштовну попередню та інформовану згоду» на рішення та проекти, які стосуються їхніх громад.

Вогняне кільце утворилося майже три мільярди років тому, площа 1900 квадратних миль більша за штат Род-Айленд. Зсув тектонічних плит розколов континент, і багата мінералами магма височилася з ядра Землі. Пізніше крижаний щит, що відступив, залишив розмочену болотисту місцевість, яка вкриває корисні копалини, які аналітики металургійної промисловості оцінили в десятки мільярдів доларів.

У 2007 році старателі виявили багаті жили нікелю, міді та хроміту, мінералу, який використовується для виробництва нержавіючої сталі, який знаходиться в основному в Південній Африці. Маркетологи з гірничодобувної промисловості назвали цю територію на честь відомої пісні Джонні Кеша, оскільки родовища корисних копалин у цьому районі відображалися на магнітних зображеннях у вигляді червоного півмісяця.

Знахідка викликала ажіотаж північноамериканських гірничодобувних компаній, таких як Noront Resources у Торонто та Клівленд, Огайо, Клівленд-Кліффс.

Однак розвиток стагнував через високу вартість розвитку регіону та через те, що територія була недоступною дорогою. Розчарований повільними темпами, особливо найбільшого родовища нікелю під назвою «Орлине гніздо», австралійський мільярдер Ендрю Форрест купив частку в Noront через свою гірничодобувну компанію Wyloo Metals. Він випередив найбільшого в світі майнера за ринковою вартістю, BHP Group, у війні торгів і придбав Noront в рамках угоди, яка була закрита в 2022 році за 500 мільйонів доларів — це 358% премії  .

Родовище Eagle’s Nest є «найціннішим нерозробленим родовищем нікелю в світі», сказав Форрест в недавньому інтерв’ю. «Ми не зможемо вимкнути викопне паливо, яке руйнуватиме планету, якщо у нас не буде значних запасів нікелю».

За оцінками Wyloo, поряд з нікелем, яким він володіє,  у “Вогненному кільці” є родовища платини, паладію, міді та хроміту, які можуть коштувати 67 мільярдів доларів.

Зі збільшенням виробництва електромобілів різко зріс попит на такі метали, які є ключовими компонентами у виробництві електромобілів і військового обладнання. Великим попитом користується особливо нікель: за даними дослідницької компанії Benchmark Mineral Intelligence, минулого року світове споживання нікелю становило 3,16 мільйона метричних тонн. До 2035 року кількість нікелю, необхідного для задоволення світового попиту, зросте майже вдвічі до 6,20 мільйона тонн.

Дослідницький табір Wyloo Metals у Вогняному кільці.

Ряди зразків керну, пробурених із території дослідницького табору Вілу.

Такі проекти, як «Вогняне кільце», представляють собою нову еру для гірничодобувної промисловості. Довгий час вважався брудним і часто нещасним спадком індустріальної економіки, видобуток набув зеленого блиску. За словами аналітиків, видобуток є важливою складовою глобального руху до електрифікації.

Американські військові заохочують канадську дочірню компанію Wyloo подати заявку на грантову програму, яка підтримує зусилля США побудувати ланцюжок постачання матеріалів, необхідних для виробництва батарей і військового обладнання, і послабити тиск Китаю на ринок, як стверджують люди, знайомі з обговореннями.  Збройні сили США намагаються створити внутрішні запаси найважливіших корисних копалин, щоб гарантувати, що США не залежать від геополітичних суперників, таких як Китай і Росія.

«Канада може стати першим у світі постачальником найважливіших корисних копалин, якщо вони отримають це прямо зараз», — сказав Саймон Мурс , виконавчий директор Benchmark Mineral Intelligence.

Родовище Орлине гніздо розташоване під ставком довжиною 840 футів під назвою Хокейний ставок. Геологи Wyloo підрахували, що запаси руди, з якої будуть очищатися нікель та інші метали, можуть становити 20 мільйонів тонн.

Щоб дістатися до нього, інженери планують прокласти тунель глибиною 5300 футів під губчастим торф’яним болотом, глибиною більше трьох Емпайр-Стейт-Білдінг. Компанія запропонувала використовувати вітрову та сонячну енергію для роботи, використовувати електричні транспортні засоби в шахті для зменшення викидів і захоронювати її хвости — промислові відходи від видобутку — щоб зберегти надземний масштаб шахти якомога меншим.

Один керівник компанії описав пропонований відбиток шахти відносно навколишньої дикої природи як «укол шпилькою на спині слона».

Крістан Страуб, генеральний директор канадської дочірньої компанії Wyloo, розглядає зразки керна в розвідувальному таборі. Ділянка колонкового буріння в таборі Вілу.

Приклад зразка мінералу, взятого з Вогняного кільця.

Але спочатку компанії потрібна дорога, яка з’єднає дослідницький табір із найближчим аеропортом, за 50 миль на північний захід, і провінційним шосе, за 180 миль на південь. Зараз робітників доставляють до Орлиного гнізда на гелікоптері над зелено-жовтим простором низовини Гудзонової затоки. Ця ділянка практично непорушених водно-болотних угідь і тополевих, бальзамічних ялинових і ялинових лісів огинає південні береги Гудзонової затоки та затоки Джеймса. Територія охоплює 123 000 квадратних миль, що майже стільки ж, скільки Німеччина.

Наразі важке робоче обладнання, необхідне для розвідки та видобутку корисних копалин, можна перевозити вантажівкою лише взимку по льодових дорогах або привозити, коли вантажний літак може приземлитися на крижаному озері поруч із розвідувальним табором.

Wyloo сказав, що така логістична гімнастика буде нездійсненною, коли шахта почне видобувати руду.

Компанія знайшла союзників у Marten Falls First Nation і Webequie First Nation, двох корінних громадах, розташованих найближче до Орлиного гнізда. Вони прагнули створити 300 миль всесезонної дороги, яка з’єднала б шахту з їхніми громадами та провінційною системою шосе, що перетинає Онтаріо.

«Ми хочемо бути партнером в економіці. Ми хочемо розвивати нашу спільноту», – сказав начальник Брюс Ахнепінескум, керівник водоспаду Мартен, який розташований за 75 миль на південний схід від Орлиного гнізда.

Керівник Корнеліус Вабассе з Webequie First Nation. Дорога у Вебекі, яка включатиметься у Вогняне кільце. Вождь Брюс Ахнепінескум з першої нації Мартен-Фоллз.

Більшу частину року до його громади з 300 осіб можна дістатися лише по повітрю. Недосяжність робить життя в резервації дуже дорогим. Бензин у водоспаді Мартен коштує понад 10 доларів за галон. У єдиному продуктовому магазині у Вебекві, розташованому майже в 50 милях на північний захід від Орлиного гнізда, два помідори коштують 4,30 долара, а один авокадо коштує 4,38 долара.

Начальник Webequie Корнеліус Вабассе згадує, як його батько подорожував на собачих упряжках. Тепер жителі їздять на пікапах навколо свого острова та використовують моторні човни для навігації водами сусіднього озера Вініск.

Дорога до громади неминуча, сказав він. Це означає більший прогрес, який полегшить доступ до товарів, а шахта створить робочі місця. «Ми зайшли занадто далеко в майбутнє. Ми ніколи не зможемо повернутися назад».

Але деякі інші корінні громади та основні канадські екологічні групи попередили, що пошкодження незайманої екології регіону, особливо його мережі торф’яних боліт, може лише збільшити глобальні викиди вуглецю, які електричні транспортні засоби намагаються приборкати.

«Якщо ви порушите торф, якщо ви висушите його, шкода може бути непоправною ще за нашого життя», — сказала Лорна Гарріс, директор Товариства охорони дикої природи Канади. «Ми повинні залишити це в спокої».

Шматок торфу біля родовища нікелю Орлине гніздо.

Намети та будівлі в дослідницькому таборі Wyloo, де робітники живуть під час своїх змін.

Відповідно до пропозицій щодо доріг, поданих до урядових установ, для 100-мильної ділянки дороги може знадобитися 31 водопропускна труба, щоб забезпечити течію води між ділянками болота, через яке дорога перетинає. Дорожникам також доведеться розкопувати кар’єри, щоб забезпечити гравієм будівництво.

Торф складається з частково розкладеної рослинності, яка накопичувалася протягом тисяч років, утримуючи вуглець у болоті. За словами Харріса, пошкодження території може викинути в атмосферу 1,6 мільярда тонн вуглекислого газу, що більш ніж удвічі перевищує 730 мільйонів тонн Канади в цілому в 2019 році.

Міністр навколишнього середовища Канади  Стівен Гілбо заявив, що будь-який потенційний розвиток регіону «Вогняне кільце» потребує підтримки та участі корінних громад. Офіс міністра заявив, що очікує, що майбутня регіональна оцінка буде «зосереджена на торфовищах та інших важливих елементах навколишнього середовища».

Щоб усунути проблеми, інженери здебільшого утримаються від торфу та побудують  на вершині ескеру, твердого піщано-гравійного хребта, який залишився після відступаючого льоду мільйони років тому, сказав Касім Саддік, консультант, який консультує водоспад Мартен по дорозі.

Там, де ескер недоступний, інженери планують побудувати на вершині фундаменту з так званих осередків георешітки, які схожі на  синтетичні килимки, розміщені на болоті, що обмежує необхідність копати торф, сказав він.

Neskantaga First Nation, розташована за 82 милі на південний захід від Орлиного гнізда, виступає проти розвитку і подала до суду на уряд Онтаріо, щоб припинити діяльність у регіоні, якщо громада не погодиться. Лідери громади кажуть, що вони також засмучені тим, що сусідня громада Мартен-Фоллз не проконсультувалася з ними належним чином щодо дороги.

Колишній вождь корінного народу Нескантага, Вейн Муніас, виступає проти шляху до Вогняного кільця. Марк Белл, радник першої нації Ароланда, стоїть на дорозі Анаконда і вказує на ведмежі сліди.

Заповідник Ароланд стане відправною точкою для шляху до Вогняного кільця.

Заповідник Нескантаґа на березі багатого осетровими рибами озера Аттавапіскат знаходиться вище за течією від родовища Орлине гніздо та за милі від запропонованої дороги. Але люди там стурбовані промисловими аваріями та довгостроковою шкодою для водних шляхів, карібу та перелітних птахів, які використовують низовини, сказав Уейн Муніас, колишній начальник.

«Так, робота буде. Так, розвиток буде. Але якість нашого життя також включає збереження нашого способу життя», – сказав Муніас, який сказав, що їжа та дохід громади залежить від полювання та риболовлі.

Муніаса випровадили з провінційного законодавчого органу в Торонто в березні минулого року після того, як він підвівся посеред сесії та закричав: «Ви не заберете нашого осетра! Ти не забереш нашого лося! Жодного вогняного кільця!»

Власник Wyloo, Форрест, обіцяє, що шахта в Eagle’s Nest матиме обмежений вплив на навколишнє середовище. Він відкинув побоювання щодо аварій, хоча минулого року регулюючі органи штату Західна Австралія звинуватили його у порушенні землі за межами затверджених територій, неправильному будівництві підпірних стінок, нездатності належним чином поховати небезпечний матеріал і недостатньо швидко прибрати розливи нафти на своїх ділянках.

Прес-секретар Wyloo сказала, що регулятори вважали порушення незначними, і компанія усунула проблеми без штрафів.

Форрест каже, що видобуток нікелю в Канаді буде більш сприятливим для клімату, ніж видобуток у таких регіонах, як Індонезія, де відносно низькосортний нікель видобувається з використанням енергії від вугільних установок.

Росомаха, яку радник Ароландії Марк Белл спіймав у пастку та опудало. 

Ті, хто заперечує проти розвитку, винні в короткостроковому мисленні, яке ігнорує довгостроковий вплив зміни клімату, стверджує він.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram