Тваринництво

У лабораторії підтвердили, що бджоли на Львівщині загинули через небезпечний токсин

Державне підприємство «Науковий центр превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки імені Л. І. Медведя Міністерства Охорони Здоров’я України» виявило залишки клотіанідину у зразках мертвих бджіл, які загинули цієї весни на Бродівщині. Про це йдеться у Протоколі випробувань №3/28-А-1355-23/2502/396 від 29.06.2023 року.

Клотіанідин – це інсектицид, який має контактну, кишкову та системну дію. Він активно впливає на різноманітних комах, зокрема з родини твердокрилих (Coleoptera), рівнокрилих (Homoptera) і двокрилих (Diptera). Зазвичай його застосовують для обробки насіння, обробки грунту та захисту зеленої маси.

Клотіанідин діє на біохімічному рівні, продовжуючи відкриття натрієвих каналів у центральній нервовій системі комахи. Це призводить до блокування передачі нервових імпульсів, смерть комахи відбувається через надмірне нервове збудження. Клотіанідин починає діяти миттєво після застосування.

Також по темі: В Україні стало менше бджолосімей

Протягом останнього десятиліття було проведено багато досліджень, що показують негативний вплив неонікотиноїдів на нецільові організми. Вважається, що неонікотиноїди, принаймні частково, відповідальні за поширення синдрому руйнування колоній (CCDS)2, який спостерігається в медоносних бджіл з початку цього століття, або безпосередньо, або через складну взаємодію з патогенами. Ці речовини можуть мати гострий або хронічний вплив на здоров’я та тривалість життя диких бджіл і джмелів. Хоча існують дослідження, що доводять можливість токсичності для людей, це питання залишається предметом дискусії.

У 2018 році Європейське агентство з безпечності харчових продуктів опублікувало докладний звіт, в якому була оновлена оцінка ризиків для речовин імідаклоприд, клотіанідин та тіаметоксам. Цей звіт містить наукові докази, що неонікотиноїди впливають на поширення синдрому руйнування колоній у бджіл та інші загрози для довкілля. У зв’язку з цим у 2018 році Європейський Союз заборонив використання цих трьох неонікотиноїдів у відкритих полях.

Два роки перед цією забороною, у 2016 році, Франція стала першою країною, що заборонила використання неонікотиноїдів для захисту рослинних культур. Ця заборона вступила в силу у вересні 2018 року.

Виявлення клотіанідину у підморі бджіл насторожує, оскільки це свідчить про потенційну небезпеку для бджіл, екосистеми і можливо навіть для здоров’я людей.
Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram