Новини

Україна лідирує за темпами нарощування експорту ягід

Під час одного з найбільших у світі ягідних форумів Global Berry Congress, який проходить у Нідерландах, безпрецедентно багато уваги приділялося прогресу України в ягідному бізнесі, про це заявили аналітики EastFruit.

Попри триваючу повномасштабну війну рф проти України, українські компанії продовжували нарощувати присутність на світовому ринку ягід.

Економіст інвестиційного департаменту Продовольчої й сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак заявив, що Україна за підсумками попередніх п’яти сезонів стала найбільш швидкозростаючим експортером ягоди серед усіх країн світу, що входять до топ-20 на кінець 2022 року.

“Експорт ягід з України у 2018-2022 роках зростає в середньому на 25% щороку, переважно внаслідок збільшення експортних відвантажень замороженої малини. Однак і лохина останнім часом почала вносити свою лепту в цей процес, що дає змогу Україні щорічно просуватися вгору в рейтингу найбільших експортерів ягід у світі”, – сказав Ярмак.

Читайте також: На Черкащині затоплена плантація лохини дасть понад 100 тонн ягід

У той же час він відзначив і величезні проблеми, які є в України в розвитку ягідного бізнесу. Зокрема, за словами експерта ФАО, близько $100 млн доларів США Україна залишає Польщі, що дає змогу останній утримувати провідні позиції в експорті свіжих і заморожених ягід, допрацьовуючи та реекспортуючи українську ягоду. При цьому Україна продовжує продавати ягоди за найнижчою ціною на ринку, в той час, як за певних маркетингових зусиль і незначних інвестицій у технології, з огляду на унікальні агрокліматичні умови вирощування, могла б продавати цю продукцію за преміальною ціною.

“Українському ягідному бізнесу зараз точно б не завадили ці $100 млн доларів. Це б дозволило Україні знизити залежність від одного найбільшого покупця, з яким і так останнім часом виникають серйозні проблеми. До речі, в України вже є подібний досвід – порівняно нещодавно Україні вдалося дуже успішно позбутися залежності від ринку росії, що дозволило їй різко наростити експорт плодоовочевої продукції. Додаткові кошти, які надійдуть від диверсифікації експорту з мінімізацією реекспорту через Польщу, теж допомогли б суттєво наростити обсяги та якість продукції, а з ними й рейтинги та репутацію України в ягідному світі”, – зазначив Ярмак.

Він зауважив, що наступного сезону Україна матиме серйозний карт-бланш на ринку замороженої малини, бо багато країн скоротили площі під цією культурою, тоді як світові ціни залишалися вкрай низькими. Відповідно, інтерес до малини в сезоні 2024/25 серед світових покупців може знову зрости, що дасть змогу збільшити доходи від реалізації продукції. І було б непогано поєднати цей із зусиллями з диверсифікації експорту і малини, і лохини.

Як повідомлялось раніше, український виробник лохини напряму експортує ягоди до провідних супермаркетів Європи.