В грудні Україна скоротила обсяги експорту молочних продуктів через затишшя на світовому молочному ринку в період святкування новорічних свят. Хоча, за результатами 2024 року молочний експорт з України збільшився на фоні дефіциту молочних жирів та підвищення цін на вершкове масло та інші біржові товари у світі,
Про це заявив аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.
За попередніми даними ДССУ, в грудні 2024 року було експортовано 7,23 тис. тон молочних продуктів на суму 17,18 млн дол. Відносно листопаду поточного року натуральні обсяги експорту зменшилися на 22%, а порівняно з груднем 2023 року вони скоротилися на 8%. Грошова виручка скоротилася на 61% відносно листопаду 2024 року, але збільшилася на 3% порівняно з груднем 2023 року. В 2024 році Україна експортувала 117,73 тис. тон молочних продуктів на суму 295,03 млн дол. Відносно 2023 року натуральні обсяги експорту виросли на 8%, а грошова виручка виросла на 14%.
Головними експортними категоріями в грошовому еквіваленті в грудні були наступні товари:
- Молоко та вершки, згущені – 32%;
- Сири – 22%;
- Масло вершкове – 20%;
- Молоко та вершки, не згущені – 9%.
Відносно листопада поточного року Україна збільшила грошову виручку за експортовані молоко та вершки, не згущені (+7%), маслянку (+5%), молочну сироватку (+30%), морозиво (+17%). Однак, за останній місяць скоротилася експортна виручка за відвантажені молоко та вершки, згущені (-13%), масло вершкове (-47%) та сири (-74%).
Порівняно з груднем 2023 року виросла виручка за експортоване молоко та вершки, згущені (+24%), маслянку (+39%), молочну сироватку (+14%), масло вершкове (+17%), сири (+8%) та морозиво (+21%). Скоротилася лише експортна виручка за поставлені молоко та вершки, не згущені (-8%).
В 2024 році Україна збільшила експортну виручку по всім товарним позиціям, включаючи молоко та вершки, не згущені (+6%), молоко та вершки, згущені (+8%), маслянку (+29%), молочну сироватку (+19%), масло вершкове (+15%), сири (+26%), морозиво (+21%) та казеїн (+3%).
Читайте також: Експорт живої ВРХ скоротився, однак виторг зріс
За словами Кухалейшвілі, в грудні спостерігалося скорочення обсягів експорту молочної продукції з України через традиційне сповільнення купівельної активності на світовому молочному ринку в період святкування новорічних свят. Зниження цін на вершкове масло в США, Новій Зеландії і ряді європейських країн стримувало експортну активність українських компаній наприкінці четвертого кварталу і стримувало ріст цін на молоко-сировину в середині країни. Певний вплив на зниження цін на масло в Європі мало рішення Польщі вивести на ринок 1 тис. тон вершкового масла з власних стратегічних запасів щоби сприяти стабілізації цін на товар.
Втім, Україна наростила обсяги експорту молочної продукції за результатами 2024-го. Минулого року в світі спостерігався дефіцит молочних жирів, а обсяги виробництва молока-сировини скорочувалися у різних регіонах. Ринок молочних жирів був розбалансованим, а попит переважав пропозицію. Зокрема, в 2024 році ціни на вершкове масло були головним драйвером росту цін на біржові товари. Ріст світових цін на молочні продукти та девальвація гривні сприяли активності українських експортерів. Попри підвищення ціни на сире молоко в Україні, воно все одно поступалося європейським цінам, а вітчизняні молочні продукти, а саме вершкове масло, були привабливими на зовнішніх ринках.
Однак, минулого року Україна також наростила обсяги імпорту молочної продукції, що може бути пов’язано з дефіцитом молока-сировини на внутрішньому ринку та суттєвим зростанням цін на товари вітчизняного виробництва у другій половині року. За 2024 рік сумарні натуральні обсяги імпорту молочної продукції в Україну склали 60,26 тис. тон, що на 1% більше відносно 2023 року. В грошовому еквіваленті імпорт становив 290,30 млн дол., що на 9% більше порівняно з 2023-м. З початку року імпорт вершкового масла в Україну в грошовому еквіваленті виріс на 10%, молока та вершків, згущених – на 11%, сирів – на 12%, а морозива – на 22%. По іншим позиціям спостерігалося скорочення.
В грудні Україна імпортувала 7,6 тис. тон молочних продуктів на суму 38,72 млн дол. В натуральних обсягах імпорт збільшився на 23% відносно листопаду і виріс на 30% більше ніж торік. Грошові витрати за імпортовану продукцію виросли на 25% відносно листопаду поточного року і грудня 2023 року.
В грудні зовнішньоторгове сальдо було негативним і становило -21,53 тис. дол. В цілому, в 2024-му Україна експортувала більше молочних продуктів ніж імпортувала, про що свідчить позитивне сальдо в розмірі 4,73 млн дол.
Як повідомлялось раніше, 2024-й аграрний рік запам’ятався рекордним середнім надоєм на корову.