Рослинництво

Україна залишається одним із найбільших виробників волоських горіхів у світі

Вартість світового експорту волоських горіхів у шкаралупі у 2022 році знизилася на 10 % порівняно з 2021 роком. Загальний обсяг експорту становив 383 тис. тонн. США, Чилі та Китай були найбільшими експортерами, забезпечивши 75 % поставок.

Вартість світового експорту лущених волоських горіхів у 2022 році також знизилася на 7 % до 2,3 млрд доларів. Загальний обсяг експорту становив 366 тис. тонн. США, Китай, Мексика, Чилі, Україна, Німеччина, Туреччина, Молдова, Румунія та Нідерланди були найбільшими експортерами.

За останні роки глобальна торгівля волоськими горіхами продовжує повільно зростати з невеликою перевагою в кількості для плодів у шкаралупі. Динаміка експорту лущених волоських горіхів є набагато стабільнішою, без занадто різких спадів і підйомів.

Найбільші експортери волоських горіхів у 2022 році, тис. т

За перше півріччя 2023 року Україна експортувала загалом майже 13 тис. тонн волоських горіхів у лущеному і нелущеному вигляді на суму близько 33 млн доларів. Найбільшими покупцями українських горіхів зараз виступають Азербайджан, Франція і Туреччина, спільна частка яких становить біля 40 %.

Також по темі: Садівник назвав причини поганих урожаїв волоського горіха

В даний час Україна все ще не може відновити обсяги експорту, які були до 2020 року і зменшились внаслідок коронавірусних обмежень та більш жорстких митних тарифів на нашу продукцію. За наявною інформацією Української Асоціації Аграрного Експорту щодо перспектив поточного сезону, очікувані обсяги валового урожаю волоських горіхів в Україні за 2023 рік (в межах 110 тис. т) залишаться незмінними, тому можна розраховувати принаймні на збереження показників експорту минулого року. Разом з тим існує велика кількість нерозпроданої продукції у вигляді запасів, яка може стимулювати українських експортерів до нарощування збуту, однак лише в недорогому ціновому сегменті, адже майже весь обсяг зовнішніх продажів забезпечується горіхами, вирощеними господарствами населення. Для поліпшення ситуації нашим підприємствам потрібно збільшувати кількість і частку продукції з доданою вартістю, тобто лущених волоських горіхів, ціна яких на світовому ринку помітно вища.

Рекомендації щодо поліпшення експорту волоських горіхів з України

  • Збільшити кількість і частку продукції з доданою вартістю, тобто лущених волоських горіхів.
  • Покращити якість продукції та відповідність її міжнародним стандартам.
  • Розширити географію експорту та знайти нові ринки збуту.
  • Співпрацювати з іншими країнами-виробниками горіхів з метою створення спільних підприємств та об’єднаних маркетингових компаній.
  • Залучати інвестиції в розвиток галузі горіхівництва.
  • Проводити маркетингові кампанії для підвищення обізнаності про українські горіхи на світовому ринку.

    Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram