Новини

Україна зможе експортувати менше зерна автошляхами, якщо будуть розблоковані морпорти — Мінагропрод

Україна могла б зменшити транзитне навантаження на автомобільні шляхи через Європу, якщо Росія припинить блокувати роботу українських морських портів. Про це заявив міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський, повідомляє прес-служба Мінагропроду.

За словами міністра, якби всій світовій спільноті вдалося дотиснути Росію щодо збільшення перевірок у Босфорі, Україна могла б відправляти в декілька разів більше суден із зерном за добу. Відповідно, потік автомобільних перевезень українського зерна країнами Європи міг би зменшитися. Для українського фермера експорт морем дешевший, а отже — вигідніший, наголосив він.

Росія продовжує штучно стримувати експорт українського зерна морем, гальмуючи проведення інспекцій суден у Босфорі. Інспектують лише 2-3 судна щодень.

Сольський пояснив, що українські порти не працюють на повну потужність через військову агресію Росії. Тому для експорту українського зерна доводиться шукати альтернативні логістичні шляхи, в тому числі, й через Польщу.

Війна Росії проти України вплинула на весь світовий аграрний ринок. Країна-агресор створила проблеми як для виробників — українських та, наприклад, польських, так і для споживачів, не лише в нас, а й у Європі чи Африці. І одна з головних проблем — це блокування морських шляхів експорту українського зерна”, — заявив очільник Мінагрополітики.

Читайте також:
Міністр сільського господарства Польщі подав у відставку через кризу з українським зерном
Аграрії просять ЄС скасувати ветеринарний контроль на українсько-польському кордоні
Експорт агропродукції зерновим коридором збільшився на 6% минулого тижня

Він додав, що майже рік тому Єврокомісія впровадила ініціативу «Шляхи Солідарності» для налагодження альтернативних маршрутів експорту української агропродукції та імпорту товарів першої необхідності в умовах блокади морських портів.

Це була шалена підтримка з боку Європи, в тому числі, Польщі, і це рішення дало змогу захистити критичні інтереси українських фермерів. Ми продовжуємо зближувати наші ринки, ми за здорову конкуренцію і розуміємо, що союзникам має бути комфортно співпрацювати. На жаль, війна внесла свої корективи, на щастя, поляки це розуміють”, — підсумував Сольський.

Наприкінці березня прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький розпорядився запровадити правила, що обмежують наплив українського зерна до Польщі. Польська сторона хоче запустити всі можливі інструменти, включно з митами та квотами, які б допомогли обмежити вплив зерна з України на польський ринок.

Раніше польські фермери розпочали чергову акцію протесту у Щецині з вимогою врегулювати питання імпорту зерна з України. Приплив українського зерна завдав збитків цінам і продажам місцевих фермерів і став серйозним головним болем для правлячої польської партії «Право і справедливість» (ПіС) у рік виборів.

Читайте про новини агробізнесу в соцмережах Facebook та Telegram