Агропозиція

Український ринок уже давно морально готувався до закриття «зернового коридору», – експерт

До закриття «зернового коридору» ринок України морально готувався вже давно. Такої думки притримується керівниця відділу зернових та олійних ринків ІА «АПК-Інформ» Анна Танська.

«Ніхто не переставав експортувати альтернативними шляхами, адже що таке гра в одні ворота і чим вона загрожує, всі зрозуміли і за можливості підстелили соломки. Так, звісно ж, наразі буде спостерігатися подальша переорієнтація вантажопотоку в порти Дунаю і прикордонних переходів, але такого колапсу, як цієї весни і влітку, вже не буде, адже певні заходи щодо збільшення пропускних можливостей було вжито і вже є певний досвід. Не в усіх, але в більшості гравців», – пояснює А. Танська.

При цьому експертка наголошує на тому, що важливість «Стамбульської угоди» для українського експорту важко переоцінити. За 102 дні її дії Україна спромоглася експортувати 9,7 млн тонн агропродукції, що помітно нижче за довоєнні показники експорту морем, але набагато більше, ніж сукупні відвантаження всіма альтернативними шляхами.

«Усе пізнається в порівнянні. Давайте грубо порахуємо. З близько 15 млн тонн агропродукції, експортованої з України з початку сезону, майже 10 млн тонн було відправлено саме «зерновим коридором». Тобто лише третину було експортовано через порти Дунаю і суходолом, причому за 4 місяці, тоді як експорт коридором відбувався лише 3 місяці. Так це багато чи мало? Якщо максимальна пропускна спроможність цих альтернативних шляхів сумарно становить близько 3,2-3,5 млн тонн на місяць, а далі віднімайте затримку через логістичні складнощі і простої. Проте не треба хайпувати на цій темі і кричати, що все пропало», – вважає вона.

Експертка закликає всіх бути об’єктивними, адже питання подальшого експорту морем з України постало не цієї суботи.

«Це було лише питання часу… Розуміння щодо подальшої дії «зернової угоди» не було від самого початку її укладення. Весь ринок функціонував як на бочці з порохом, очікуючи провокацій і зриву угоди буквально щомиті. Ба більше, навіть офіційні джерела у своїх пресрелізах наводять різні кінцеві терміни її дії з розривом у 5 днів – 18-22 листопада…» – зауважує вона.

За її спостереженнями, темпи активно нарощувались, досягли свого піку наприкінці вересня – на початку жовтня і далі пішли на спад. Далися взнаки тотальна невизначеність щодо автоматичної пролонгації «угоди» після спливу 120 днів і затримки перевірки суден СКЦ на 2-3 тижні, які тягнуть за собою суттєві витрати на демередж.

«Уже минулого тижня з Чорноморських портів України вийшло помітно менше суден і, що важливіше, в рази менше зайшло до них під завантаження. Припортові ємності зі зберігання майже повністю заповнені, залізниця стала, приймання на терміналах призупинено, закупівельні ціни озвучують одиничні трейдери… Про що можна говорити далі? Ринок не може функціонувати за умов тотальної невизначеності, йому вкрай важливо мати можливість планувати і грамотно розподіляти свої ресурси. Особливо в такий важкий період», – резюмує А. Танська.

Слідкуйте за нами в соцмережах
Facebook https://www.facebook.com/bizagro
Telegram https://t.me/bizagro

Читайте також
Посівні площі високоолеїнового соняшника скоротились на 10%