Новини

Український сільськогосподарський експорт у другому кварталі скоротився на 35%

Генеральний директор Федерації роботодавців транспорту України (ФРТУ) Володимир Гусак заявив, що в результаті російської агресії та блокади морських портів експорт України в цілому скоротився майже наполовину (мінус 47% в 2 кварталі 2022 порівняно з другим кварталом 2021).

Як пише ЦТС, про це йшлося на експертних слухання в Європейському Економічному та Соціальному Комітеті про План дій Європейської комісії щодо Шляхів Солідарності Україна-ЄС з метою сприяння сільськогосподарському експорту та двосторонній торгівлі України з ЄС.

Зазначається, що український сільськогосподарський експорт постраждав дещо менше – мінус 35%.

У липні 2022 року експорт сільськогосподарської продукції з України склав 1,4 млрд доларів, що на 15% менше ніж у липні 2021 року. “Проте, залишається великий потенціал зростання експорту з України в ЄС. Зокрема, необхідно збільшити передачу залізничних вагонів  через прикордонні переходи на Заході України”, – йдеться в повідомленні ФРТУ.

Також в Федерації додали, що Україна має потужності для передачі 3,4 тис. вагонів на добу, а фактично передається 1,8 – 1,9 тис. вагонів. Передача ще 1,5 тис. вагонів на добу – це додаткові 3 млн тон експорту України на суму щонайменше в 500 млн доларів на місяць. “І це питання не лише різної ширини залізничної колії в Україні та ЄС. Багато що може бути досягнуто за рахунок адміністративних та організаційних заходів”, – підкреслили у ФРТУ.

Зокрема, гендиректор ФРТУ закликав європейську сторону до максимального збільшення часу роботи органів фітосанітарного та ветеринарного контролю (в ідеалі щоб ці органи працювали щоденно та цілодобово). “Як альтернативу ЄС може розглянути відмову або спрощення власного фітосанітарного контролю з визнанням відповідних українських сертифікатів.  Спрощення фітосанітарного та ветеринарного контролю сприятиме й покращенню ситуації на автомобільних переходах, де останнім часом спостерігаються багатокілометрові черги”, – вважає він.

Гендиректор ФРТУ зазначив, що доцільно організувати єдині пограничні та митні пункти пропуску для залізничних поїздів. Наразі огляд поїздів двома сторонами проводиться окремо. Затримка становить у середньому 6-8 годин на кожному поїзді.

Гусак відзначив, що відкриття українських портів для експорту зернових стало позитивним зрушенням. “Однак необхідно відкривати українські порти для експорту всіх вантажів, не лише сільськогосподарських. Адже з початку російської агресії “Укрзалізниця” втратила 60% вантажів”, – зазначив він.

“Намагаючись компенсувати втрату доходів, “Укрзалізниця” з 29 червня 2022 року підняла тарифи для всіх вантажів на 70%. Без збільшення обсягів залізничних перевезень (а відкриття портів для всіх вантажів дозволить це зробити), УЗ може продовжити підвищення тарифів. А це зробить логістичну складову більшої частини українського аграрного експорту (залізницею) настільки високою, що експорт може стати взагалі недоцільним. Отже, необхідно максимально сприяти розширенню вантажної бази “Укрзалізниці”, – підсумував Гусак.

Слідкуйте за агроновинами в соцмережах
Facebook https://www.facebook.com/bizagro
Telegram https://t.me/bizagro

Читайте також:
Зовнішня торгівля молочними продуктами стрімко зростає