Головне

Український торговий коридор у Чорному морі запрацював на повну силу – BBC

Прорвавши російську морську блокаду пробним торговим рейсом, Україна запустила на повну силу новий коридор для постачання зерна та інших товарів через турецькі протоки на світовий ринок. Рух суден відновився, незважаючи на погрози Росії вважати їх за військові цілі, і експерти допускають ескалацію війни в Чорному морі.

У четвер невеликий турецький балкер під прапором Палау Resilient Africa, який вийшов із Одеси на початку тижня, довіз до Босфору три тисячі тонн української пшениці. А в п’ятницю на новому маршруті розпочався жвавий рух.

На світанку порт залишило судно Aroyat з 18 тисяч тонн пшениці для Єгипту, повідомив міністр інфраструктури України Олександр Кубраков. А на підході до одеських портів «Чорноморськ» та «Південний» ще три балкери: Azara, Eneida та Ying Hao 01, які вивезуть 127 тисяч тонн агропродукції та руди до Китаю, Єгипту та Іспанії.

Судячи з даних сервісу MarineTraffic , усі вони вже у територіальних водах України.

Експерти попереджали, що Росія може спробувати зірвати ці поставки, що призведе до ескалації війни в Чорноморському регіоні і може призвести до перебоїв з експортом вже й російського зерна.

Aroyat залишає одеський порт «Чорноморськ» на світанку 22 вересня

АВТОР ФОТО,REUTERS Aroyat залишає одеський порт «Чорноморськ» на світанку 22 вересня. Екіпаж балкеру складають громадяни Єгипту, Туреччини, Азербайджану, Бельгії та Албанії.

З липня Україна не вивозила пшеницю та кукурудзу через Босфор, бо Володимир Путін розпорядився закрити морський коридор, а російська армія пригрозила всім суднам, що прямують до України, і почала цілеспрямовано знищувати портову інфраструктуру та запаси зерна в Україні.

Турецький президент Реджеп Ердоган намагався вмовити Путіна, але не зміг. І тоді Україна домовилася безпосередньо з Туреччиною без огляду на Кремль.

Чим відповість Путін?

Новий коридор для головного експортного товару України не порівняти ні обсягами, ні безпекою з колишнім, яким за рік до липня 2023 року було вивезено 33 млн тонн українського зерна, що дозволило збити ціни на продовольство у світі на 20%, згідно з оцінками ООН.

Але відновлення експорту через турецькі протоки дозволить Україні заробити гроші на відбиття російської агресії і показати Росії, що вона не контролює Чорне море, незважаючи на те, що вона має бойові кораблі, а Україна не має.

Атака на Кримський міст 8 жовтня 2022 року

АВТОР ФОТО,REUTERS Кримський міст підривали вже двічі. Кожна атака на якийсь час закриває Керченську протоку, через яку експортується 30% всього російського зерна.

Кремль, зі свого боку, намагається будь-що позбавити Україну можливості продавати за кордон продукцію сільського господарства, яка до війни забезпечувала 40% українського експорту. А заразом вирішити питання із продажем власного зерна.

У Росії другий рік поспіль рекордний урожай, і з урахуванням запасів пропозиція перевищить небачені в її сучасній історії 100 млн. тонн. Внутрішній попит та можливості для зберігання обмежені, а весь експорт йде через Чорне море, де головний конкурент – Україна.

До того ж російське зерно не підпадає під західні санкції, і залишається одним із важливих джерел поповнення орієнтованого на війну бюджету.

У разі ескалації міжнародні перевізники все більше цуратимуться чорноморських маршрутів, фрахт і страховки подорожчають, а в крайньому випадку можливі і перебої з поставками не лише українського, а й російського зерна, що може спричинити стрибок цін на продовольство у світі, попереджали експерти.

Україна у відповідь на російські погрози в липні теж погрожувала всім судам, які прямують до російських чи окупованих Росією українських портів на Чорному морі. Незважаючи на відсутність флоту, Україна здатна загрожувати морським та прибережним цілям. У п’ятницю, наприклад, в окупованому Севастополі зупинено рух морського транспорту, а Кримський міст закрили для проїзду автотранспорту.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram