Рослинництво

В Африці очікується стрімке зростання попиту на пшеницю – дослідження

Збільшення розриву між зростаючим попитом і недостатньою внутрішньою пропозицією призведе до зростання імпорту пшениці в Східній Африці на південь від Сахари (ESSA) у найближчі роки, і, як очікується, протягом цього часу буде зростати борошномельний сектор регіону. 

У дослідженні, авторами якого є Віто Мартіеллі та Ел Гріффін, члени відділу харчових та агробізнесів RaboResearch Global Grains and Oilseeds, досліджуються потенційні довгострокові виклики та можливості для зернового та борошномельного секторів регіону. 

«Незважаючи на низьке використання потужностей у деяких сегментах, ми очікуємо, що потужності з перемелювання білої кукурудзи, пшениці та рису збільшаться в наступному десятилітті», — заявили автори Rabobank. «Це також призведе до нових стратегічних варіантів для нинішніх гравців і новачків, таких як консолідація в деяких країнах, географічне розширення в кількох країнах і диверсифікація в суміжні підприємства. Невеликий, але швидко зростаючий попит на корми відкриє можливості для диверсифікації виробництва кормів».

Розширення борошномельної промисловості

У дослідженні зазначається, що борошномельна промисловість в ESSA дуже диверсифікована через різні моделі споживання та товари, доступні в регіоні. Кукурудза є найбільш переробленим зерном в ESSA, на неї припадає приблизно 47% помелу, за нею йдуть пшениця (23%), маніок (19%) і рис (12%). 

Продажі фуражного зерна все ще обмежені та складають лише близько 8%, але Rabobank бачить, що промисловість виробництва комбікормів в ESSA буде розвиватися найближчими роками.

«До 2035 року ми очікуємо, що попит на фуражне зерно зросте з нинішніх 6 мільйонів тонн до 9 мільйонів, припускаючи, що він збереже історичне зростання», — заявили автори дослідження. «Ця тенденція спричинить розширення подрібнення олійних культур із потенціалом синергії з комбікормовими підприємствами».

Також по темі: Україна пропонує створити хаби на мільйони тонн зерна в країнах Африки

Rabobank зазначив, що невеликі ринки м’яса птиці, що швидко розвиваються, поступово підвищують попит на фуражне зерно, що спонукатиме комбінатів до диверсифікації та розширення виробництва кормів.

Згідно з дослідженням Rabobank, Ефіопія має найбільшу борошномельну промисловість серед країн ESSA, переробляючи близько 17,5 мільйонів тонн кукурудзи, пшениці та рису. На відміну від кукурудзи, борошномельне виробництво пшениці не є промислово розвинутим, охоплює близько 600 гравців. 

У дослідженні відзначається, що сектор помолу пшениці в Ефіопії дуже фрагментований і має завантаження потужностей менше ніж на 50%.

«10-річний план розвитку уряду Ефіопії (з 2020 по 2030 рік) спрямований на збільшення частки місцевих продуктів і стимулювання конкурентоспроможності галузі», – зазначили автори. 

Кенія та Танзанія мають наступну за величиною та розвиненістю борошномельну промисловість, переробляючи 10 мільйонів та 6 мільйонів тонн зерна відповідно. Згідно з дослідженням, Малаві, Уганда, Мозамбік і Замбія знаходяться в наступному ряду країн, кожна з яких переробляє від 2 до 4 мільйонів тонн. 

Дослідження показало, що мельники регіону часто є частиною дуже диверсифікованих конгломератів, які активно займаються харчовою промисловістю та агробізнесом. Вони можуть бути вертикально інтегрованими або неактивними у споживчому бізнесі з доданою вартістю. 

Прогноз Rabobank щодо галузі протягом наступного десятиліття полягає в тому, що потужності фрезерування будуть розширені під керівництвом місцевих гравців, активних на національному та регіональному рівнях, а також новачків на окремих ринках. Він також передбачає більшу консолідацію, головним чином на чолі з регіональними мельниками.

«Стратегії, спрямовані на географічне розширення, диверсифікацію та/або консолідацію, викличуть попит на злиття та поглинання», — зазначають автори. 

Вони додали: «Ми передбачаємо, що більше мукомольних підприємств диверсифікуються в декілька секторів, таких як переробка пшениці, кукурудзи та рису, або комбінація цих трьох. Диверсифікація виробництва кормів також є варіантом».

Імпортний потенціал пшениці

Населення ESSA становить 520 мільйонів, що є найбільшим серед регіонів Африки та становить 7% населення світу, і його люди вимагають більше продуктів на основі пшениці у своєму раціоні. Незважаючи на те, що прогнозується, що темпи щорічного приросту населення в найближчі роки зменшаться з нинішніх 2,56%, очікується, що до 2035 року населення регіону досягне 705 мільйонів, що більш ніж удвічі перевищує нинішнє населення Сполучених Штатів, третього у світі. найбільша країна.

У дослідженні зазначено, що хоча споживання пшениці на душу населення все ще дуже низьке порівняно з розвиненими ринками, такими як Сполучені Штати та Європейський Союз, очікується значне зростання попиту протягом наступних 10 років.

«Традиційно пшениця використовується на місцевому рівні для чапаті та домашньої випічки, але вона стає все більш популярною, особливо в містах і серед зростаючого середнього класу, через зміну раціону харчування», — кажуть автори.

Rabobank заявив, що за дуже консервативним сценарієм він очікує додаткових 2-3 мільйонів тонн імпорту пшениці у вісім найбільших економік регіону до 2035 року. 

«Це зростання буде відрізнятися в різних країнах і залежатиме від прогнозів місцевого виробництва», — кажуть автори. 

Декілька країн продовжуватимуть мати низькі врожаї та залишатимуться сильними нетто-імпортерами, тоді як інші країни, такі як Зімбабве та Замбія, можуть виробляти до 7 тонн з гектара, що є таким самим середнім показником у країні, як Франція, значний виробник пшениці в Західній Європі. зазначається в дослідженні.

Ці дві країни мають потенціал стати чистими експортерами в найближчі роки.

«Подібним чином, Ефіопія, найбільший споживач і виробник пшениці (в регіоні), має потенціал для подальшого покращення виробництва, як це було в останнє десятиліття», — зазначили автори. «Але ми не очікуємо, що він стане самодостатнім до 2035 року».

Прогнозоване збільшення попиту на імпорт пшениці створить торговельні можливості для кількох світових країн-експортерів пшениці, йдеться в дослідженні, зазначаючи, що Європейський Союз і Чорноморський регіон (залежно від розв’язання війни в Україні) виграють через свою стратегічну близькість. до ESSA. 

Однак Rabobank зазначив, що торговельні стратегії повинні враховувати відмінності між країнами-виробниками та невиробниками в регіоні, а також країнами, які не мають виходу до моря, та прибережними країнами.

«Ми очікуємо, що для цього знадобляться інвестиції в потужності для зберігання (зерна) та покращення інфраструктури в основних портах Кенії, Мозамбіку та Танзанії», — зазначили автори.

Зрошення, ГМ може збільшити кукурудзу

Хоча споживання пшениці в ESSA зростає, біла кукурудза залишатиметься основним продуктом харчування. Кенія, найбільший імпортер білої кукурудзи в регіоні, працює над підвищенням рівня самозабезпечення кукурудзою, повідомляє Rabobank. 

«Новий уряд намагається відкрити виробництво та імпорт генетично модифікованих товарів, що потенційно може змінити ситуацію в регіоні, і одночасно покращити доступ кількох ферм до зрошення за допомогою будівництва дамб у східній частині країни», — зазначають автори. .

Новий проект має на меті збільшити виробництво кукурудзи шляхом розширення зрошення до 400 000 гектарів протягом наступних двох років. Але, мабуть, найбільшою подією в середньостроковій перспективі було б дозволити виробництво ГМ-кукурудзи всередині країни та імпортувати її, сказав Rabobank.

«Країна може вирішити імпортувати ГМ-жовту кукурудзу для кормового ринку, щоб звільнити частину нинішніх виробничих площ для харчових продуктів», — кажуть автори. «Наразі триває судовий процес щодо вирощування та імпорту ГМ-товарів, але результат не очікується в найближчі 12 місяців».

Навіть якщо Кенія успішно реалізує проект будівництва дамб і підвищить врожайність для підвищення рівня самозабезпечення, вона залишиться нетто-імпортером, йдеться в дослідженні Rabobank.

Урожайність кукурудзи в ESSA також низька порівняно з іншими країнами, такими як Сполучені Штати, де більша частина продукції є генетично модифікованою, і Європейський Союз, де виробничі системи використовують великі обсяги сільськогосподарських ресурсів, йдеться у звіті. 

«Вирощування кукурудзи в ESSA фрагментоване в кількох країнах, і майже всі сім’ї вирощують кукурудзу для особистого споживання на своїх подвір’ях», — кажуть автори. 

Потрібне оновлення логістики

У дослідженні зазначено, що якщо регіон хоче збільшити постачання пшениці, необхідні інвестиції для розширення та покращення якості логістики та інфраструктури зберігання в ключових портових вузлах. Крім того, необхідні внутрішні інвестиції для покращення інфраструктури зберігання після збору врожаю, щоб отримати вигоду від років із хорошими кліматичними умовами та врожайністю, сказав він. Дослідження показало, що транспортні витрати на внутрішньому транспорті є високими: вони становлять 20% ціни на пшеницю в Замбії та 41% ціни на білу кукурудзу з країн, що не мають виходу до моря, в Кенії.

Rabobank навів кілька прикладів високої вартості внутрішнього транспортування зерна. Протягом останніх чотирьох років пшеницю з Чорноморського регіону доставляли в Бейру, Мозамбік, за ціною 390 доларів США за тонну, але для транспортування її вглиб країни до Замбії потрібні були додаткові 100 доларів США за тонну транспортних витрат. Крім того, протягом цього періоду Замбія та Малаві виробляли білу кукурудзу по 220 доларів за тонну, але їм потрібні були додаткові 155 доларів за тонну транспортних витрат, щоб перемістити її до Кенії, найбільшого нетто-імпортера в ESSA.

«Покращення транспортної інфраструктури має ключове значення для полегшення переміщення зерна в ESSA та покращення доступу до ресурсів виробництва та добрив, якими регіон не є самодостатнім», — зазначили автори.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram