В другій половині липня зафіксували підвищення закупівельних цін в умовах сильної спеки та скорочення пропозиції молока-сировини в Україні.
Про це повідомив аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.
За його словами, середня закупівельна ціна молока екстра ґатунку станом на 20 липня склала 14,12 грн/кг без ПДВ, що на 43 коп. більше ніж місяць тому. Діапазон цін на цей ґатунок в господарствах варіюється від 13,60 до 14,60 грн/кг без ПДВ. Верхня і нижня межі цінового діапазону виросли на 40 коп. за останній місяць.
Вищий ґатунок в середньому коштує 14,12 грн/кг без ПДВ (+43 коп.). Ціни на молоко вищого ґатунку коливаються від 13,60 до 14,60 грн/кг без ПДВ. Порівняно до результатів моніторингу другої половини червня, нижня і верхня межі цінового діапазону виросли на 40 коп.
Читайте також: На тлі скорочення надоїв в ЄС. Молоко подорожчало в червні
Середня ціна на молоко першого ґатунку склала 13,20 грн/кг без ПДВ, що на 25 коп. більше порівняно до ціни в другій половини червня. Мінімальна ціна в господарствах склала 12,65 грн/кг, а максимальна ціна – 14,05 грн/кг. За останній місяць нижня межа цінового діапазону не змінилася, а верхня межа виросла на 85 коп.
Відповідно, середньозважена ціна трьох ґатунків склала 13,81 грн/кг без ПДВ, що на 37 коп. більше ніж місяць тому.
Зак словами Кухалейшвілі, закупівельні ціни в Україні виросли під впливом сильної спеки, яка призвела до зниження продуктивності корів та скорочення обсягів надою, особливо в господарствах населення. Пропозиція молока-сировини на внутрішньому ринку скорочується, а попит росте. За даними Українського гідрометеорологічного центру, в другій декаді липня спостерігалася надзвичайно спекотна та суха погода, обумовлена тривалим надходженням тропічного повітря з Північної Африки. В певних регіонах Південної та Центральної України температура повітря перевищувала 40 градусів по Цельсію. На більшій території України були перевищені середні декадні значення на 5-8 градусів та абсолютні максимуми температури повітря.
Аналітик каже, що аномальна спека вкупі з дефіцитом електроенергії внаслідок ракетних ударів росії по об’єктам енергетики вплинули на скорочення виробництва молока на молочно-товарних фермах. Збільшилась кількість теплових ударів у корів через нестабільну роботу вентиляційних систем на фермах внаслідок перебоїв з електропостачанням, що призвело до зниження продуктивності тварин. Рентабельність виробництва біржових товарів знижується під впливом зростання цін на молоко сировину. В період літніх відпусток в світі сповільнився попит на молочні продукти.
Однак, враховуючі той факт, що в першому півріччі було вироблено менше біржових товарів ніж очікувалось, ймовірно, що світовий попит на молочку активізується в 3-4 кварталі. Трейдери розраховують на збільшення обсягів експорту молочної продукції в другій половині року. Тому ймовірне подальше підвищення цін на молоко-сировину в Україні на початку серпня.
Як повідомлялось раніше, в Україні зріс попит на згущене молоко.