Законодавство

В Україні бізнес хочуть зобов’язати проходити екоаудит, зокрема, й ФОПів

Сьогодні екокомітет Верховної Ради розгляне законопроєкт №6349 щодо змін до законодавства про екологічний аудит. 

У бізнес-спільноті зазначили, що документ, з одного боку, пропонує низку позитивних новацій. Зокрема, встановлює чіткий перелік вимог до змісту висновку екоаудиту та обов’язковість видачі звіту з екоаудиту керівникам і власникам підприємств. З іншого ж — розширює підстави для проведення обов’язкового екоаудиту, зокрема і на ФОПи. Це призведе до збільшення тиску на бізнес та появи корупційних ризиків.

Зокрема, ЄБА турбує положення про можливість проводити обов’язковий екоаудит на основі рішення суду про порушення вимог природоохоронного законодавства. Фахівці асоціації зазначили, що відсутність конкретики у цьому пункті дає підстави здійснювати екоаудит при виявленні будь-яких порушень під час перевірки, незалежно від їх тяжкості або змісту.

Законопроєкт також обмежує можливість вибору екологічного аудитора. У документі прописано, що під час обов’язкового екоаудиту, виконавця обирає замовник. Тобто зацікавлений орган виконавчої влади чи місцевого самоврядування. Крім цього є ряд ускладнень для підприємця щодо його інформування та погодження ним обраного аудитора.

Читайте також: Обережно міни: як виробники бронезахисту можуть допомогти фермерам

Ще одне сумнівне для бізнесу положення проєкту стосується розширення підстав для проведення обов’язкового екоаудиту. У документі пропонують включити до переліку об’єктів підвищеної небезпеки, де наразі проводиться обов’язковий екоаудит, усі об’єкти та види діяльності, щодо яких має проводитись процедура оцінки впливу на довкілля (ОВД), а також ФОПів.

— Не зовсім зрозуміло, яким чином будуть ідентифікувати суб’єктів господарювання, які припиняють підприємницьку діяльність або перебувають у процесі ліквідації, на відповідність вимозі щодо проведення обов’язкового екоаудиту. Станом на сьогодні в Україні працюють близько 2 млн ФОПів. Щомісяця їх закривається понад 20 тисяч. Встановлення обов’язкового екоаудиту при ліквідації підприємств або їх структурних підрозділів суперечить чинному порядку ліквідації юридичних осіб. Реалізація такого положення може потенційно призвести до підвищення ризику зловживань державними реєстраторами своїми повноваженнями під час здійснення процедури ліквідації підприємств, — зазначили у Європейській Бізнес Асоціації.

У бізнес-спільноті також зазначили, що це положення несе в собі очевидні корупційні ризики, адже документ пропонує зробити обов’язковим включення до звіту про екологічний аудит рекомендацій щодо заходів, які необхідно вжити для усунення виявлених невідповідностей (у випадку їх наявності), встановлення максимальної тривалості здійснення екоаудиту, що не перевищує один рік.

— Екоаудит здійснюється на договірній основі, часові рамки його тривалості мають визначатись виключно договором. Встановлення такого терміну може мати наслідком ускладнення роботи підприємства, у тому числі відтермінування на значний строк. ліквідації, виведення з експлуатації підприємств чи припинення діяльності ФОПа фізичної особи-підприємця, — зауважили фахівці ЄБА.

Європейська Бізнес Асоціація не підтримує це законопроєкт у поточній редакції та звертається з проханням доопрацювати його відповідно до європейських практик.
Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram