В Україні внаслідок бойових дій найбільшого пошкодження зазнали найродючіші ґрунти. Усього наразі налічується 17 видів деградації ґрунтів унаслідок бойових дій, і кожен вид має 5 ступенів деградації.
Про це заявив кандидат сільськогосподарських наук, завідувач відділу грунтових ресурсів ННЦ «Інститут грунтознавства та агрохімії ім. О. Н. Соколовського Вадим Соловей, пише AgroTimes.
«У місцях, де нині йдуть бойові дії, там ґрунти дуже важкого гранулометричного складу. Як правило це легка глина. З одного боку це найбільш родючі наші ґрунти, що були найбільше забезпечені поживними речовинами й мали найкращі агрофізичні властивості, а з іншого боку – вони неглибокі за профілем (від 50 до 80-90 см). Тобто вирва – це повністю знищений ґрунтовий профіль, не кажучи вже про хімічне забруднення», – сказав Соловей.
За його словами, стан грунтів, де наразі йдуть бойові дії, вчені можуть вивчати лише за супутниковими знімками. А, наприклад, в частині Харківської області, яка рік тому була звільнена від російської окупації, у науковців з’явилася можливість детальніше вивчити забруднення.
Читайте також: Наслідки війни. У Харківській області компанія не буде відроджувати сад
Соловей каже, що найбільші пошкодження там співпадають із місцями найактивніших бойових дій Другої світової війни – поблизу Ізюма, на північних околицях Харкова. Тоді чорноземи зазнали великих пошкоджень і зараз.
Він розповів, що, наприклад, якщо взяти Харківський район, де були бойові дії, там 35-40% ґрунтового покриву пошкоджено не лише механічним шляхом чи хімічними забрудненнями, а й погіршені агрохімічні властивості ґрунту.
“Йдеться, зокрема, про ущільнення через проходження важкої техніки. Це було ранньої весни, коли був перезволожений ґрунт. Зазвичай одного року достатньо, щоб грунт самовідновився, але в цьому випадку минуло вже більше року, а відновлення не відбулося. Тому лише для розущільнення ґрунтів потрібно щонайменше 2-3 роки», – сказав науковець.
Як повідомлялось раніше, попри втрати внаслідок війни молочна галузь зберегла більшість своїх потужностей.