Новини

В Єгипті ціни на апельсини впали до 15 центів за кілограм: аналітики назвали причину

Успіхи Єгипту в експорті апельсинів до Євросоюзу цього сезону мають дуже неприємний для країни зворотний бік – вкрай низькі ціни на внутрішньому ринку.

Про це пише EastFruit.

Аналітики кажуть, що головна причина різкого падіння цін на внутрішньому ринку – це різка девальвація місцевої валюти. Це, з одного боку, дозволило зробити апельсин з Єгипту конкурентнішим на зовнішніх ринках, але, з іншого боку, зробило ціни, виражені в доларах неймовірно низькими для виробників.

Друга причина – це терор хуситів у Червоному Морі, який фактично відрізав Єгипет від найприбутковіших азіатських ринків та змусив продавати апельсини переважно до ЄС. Однак ринок Євросоюзу із споживання практично не зростає, тому Єгипту, щоб продати більше, доводилося йти на серйозні цінові поступки, що суттєво знижувало маржу експортерів і змушувало їх чинити ще більший тиск на фермерів.

За словами аналітиків, у цій ситуації найбільше постраждали дрібні виробники апельсинів Єгипту, які не могли безпосередньо експортувати свою продукцію. Ті ж компанії, які мали власні сади та займалися експортом, в результаті отримали хоч невеликий, але таки прибуток. На даний час, за інформацією учасників плодоовочевого ринку Єгипту, апельсини у фермерів можна придбати за неймовірно низькою ціною – близько 15 центів США за кілограм.

Очевидно, що Єгипту у цій ситуації потрібно терміново шукати альтернативні ринки збуту. І частково цю проблему допомагає вирішити проект ФАО/ЄБРР, який проведе 22 травня 2024 року першу торгову місію для експортерів з Єгипту та Марокко до Узбекистану.

Читайте також: Єгипет зайняв третє місце у рейтингу постачальників свіжої суниці на ринок Казахстану

За словами економіста інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрія Ярмака, ринок фруктів країн Центральної Азії розвивається дуже швидко, особливо ринки Узбекистану та Казахстану.

“Якщо раніше Узбекистан застосовував високі, практично загороджувальні імпортні мита на цитрусові, навіть апельсини і мандарини, які у країні промислово не вирощуються, то вже кілька років у країні діє нульове імпортне мито на цю продукцію. Це дозволило підняти інтерес до споживання апельсина серед жителів країни, яке імпорт зріс багаторазово. Враховуючи високий рівень чутливості споживачів Узбекистану до рівня цін, Єгипет вже зараз є провідним постачальником апельсина на даний ринок, і обсяги постачання швидко зростають», – сказав він.

Ярмак каже, що з іншого боку, Казахстан може стати чудовим ринком збуту преміального сегмента продукції, рівень доходів населення цій країні дуже високий.

“Крім того, преміальний сегмент фруктів стрімко зростає і в Узбекистані”, — додає експерт ФАО.

Як повідомлялось раніше, Єгипет експортуватиме картоплю до Марокко та полуницю до Канади.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram