Без рубрики

В ЄС хочуть заборонити продаж товарів, заради яких вирубують ліси

Європейський Союз погодив у вівторок новий закон, який забороняє компаніям продавати на ринку ЄС каву, яловичину, сою та інші товари, пов’язані з вирубкою лісів у всьому світі.

Закон вимагатиме від компаній надати звіт про належну обачність, який показуватиме, що їхні ланцюжки поставок не сприяють знищенню лісів, перш ніж вони продадуть товари в ЄС – інакше вони можуть зіткнутися зі значними штрафами, повідомляє Reuters.

«Я сподіваюся, що цей інноваційний регламент дасть поштовх захисту лісів у всьому світі та надихне інші країни на COP15», — сказав головний переговорник Європейського парламенту Крістоф Гансен.

Знищення лісів є причиною приблизно 10% глобальних викидів парникових газів , які спричиняють зміну клімату. Цього тижня це питання буде обговорено на конференції ООН COP15 , де країни шукатимуть глобальну угоду щодо захисту природи.

Переговорники з країн ЄС і Європейського парламенту досягли угоди щодо закону вранці у вівторок.

Він стосуватиметься сої, яловичини, пальмової олії, деревини, какао та кави, а також деяких похідних продуктів, зокрема шкіри, шоколаду та меблів. Каучук, деревне вугілля та деякі похідні пальмової олії були включені на прохання законодавців ЄС.

Компанії повинні були б показати, коли і де були вироблені товари, а також «перевірену» інформацію про те, що вони не були вирощені на землях, вирубаних після 2020 року.

Невиконання вимог може призвести до штрафів у розмірі до 4% від обороту компанії в країні-члені ЄС.

Країни, на які вплинуть нові правила, зокрема Бразилія, Індонезія та Колумбія, кажуть, що вони обтяжливі та дорогі. Сертифікацію також важко контролювати, особливо тому, що деякі ланцюжки поставок можуть охоплювати кілька країн.
Вид з висоти пташиного польоту на розчищену лісову територію, яка розробляється під плантації пальмової олії в районі Капуас Хулу в індонезійській провінції Західний Калімантан

У Бразилії, країні, відповідальній за найбільше вирубування лісів, деякі захисники навколишнього середовища високо оцінили закон, водночас кажучи, що він не зайшов достатньо далеко. Закон не поширював охорону, як вони сподівалися, на «інші лісисті землі», де є дерева, але не є густим закритим лісом.

Це означає, що 600 000 квадратних кілометрів лісу в савані Серрадо – найшвидше зростаючому кордоні розширення сільського господарства в Бразилії – не підпадають під дію закону, згідно з бразильським некомерційним інститутом Серрадос. Це територія приблизно як Україна.

«Європейський Союз вважає, що це нормально споживати продукти, пов’язані з втратою найбільшої біологічної різноманітності савани на планеті? Це не здається розумним», – сказав Юрій Сальмона, директор Інституту Серрадос.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ДБР викрило масштабну незаконну рубку лісу на Закарпатті, яка завдала збитків державі на 18 млн грн

У заяві ЄС йдеться, що він перегляне, чи додавати захист «інших лісистих земель» через один рік і інших критичних екосистем через два роки.

Бразильські та європейські агітаційні групи також розкритикували його вимогу до компаній доводити, що вони поважають права корінного населення, але лише якщо ці права вже захищені законом у країні-виробнику.

Міністерство закордонних справ Бразилії відповіло на запитання, посилаючись на попередню заяву про те, що воно стурбоване тим, що охорона навколишнього середовища може бути використана як привід для одностороннього введення дискримінаційних торгових обмежень. У міністерстві заявили, що очікують публікації повного тексту закону для подальшої експертизи.

Асоціація експортерів кави країни Cecafe заявила, що поважає глобальні проблеми навколишнього середовища, але стурбована тим, що прогрес галузі в напрямку сталого виробництва не визнається належним чином.

Тепер країни ЄС і Європейський парламент мають офіційно схвалити закон. Закон може набути чинності через 20 днів, після чого великі компанії мають 18 місяців, щоб виконати його, а менші фірми – 24 місяці.

Країни-члени ЄС повинні будуть проводити перевірки на відповідність 9% компаній, які експортують із країн із високим ризиком вирубки лісів, 3% із країн стандартного ризику та 1% із країн із низьким ризиком.

ЄС заявив, що працюватиме з постраждалими країнами, щоб нарощувати їхній потенціал для впровадження правил.

Оперативні агроновини в соцмережах Facebook та Telegram