Законодавство

ВАР виступає проти запровадження експортних мит на аграрну продукцію

Всеукраїнська аграрна рада вважає запровадження додаткових зборів в галузі спробою добити аграрний сектор України.

Про це йдеться у повідомленні пресслужби ради.

Зокрема, на тлі логістичного колапсу, який переживає Україна у зв’язку з повномасштабною війною, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський запропонував обговорити ідею щодо запровадження експортних мит на аграрну продукцію.

“У заявах депутата запровадження нових фінансових обтяжень аргументуються спробою заспокоїти мітингувальників, які блокують пункти пропуску на кордоні з Європейським Союзом, введенням “самообмежень”. Також це, начебто, зробить аграрну продукцію доступною для переробників всередині країни”, – йдеться у повідомленні.

В Аграрній раді заявили, що блокування кордонів несе більше політичний характер, ніж економічний, бо переважна частка української аграрної продукції не постачається до країн-сусідів, а прямує у порти до третіх країн. Тож запровадження експортних мит не “заспокоїть” мітингувальників. Варто зазначити, що більшість традиційних аграрних культур вже продаються нижче собівартості, скидати ціну далі нікуди. За прогнозом, збиток рослинництва у 2023 році складе понад 3 млрд доларів. Якщо морські порти запрацюють на постійній та зрозумілій основі, показник може знизитися до 1,2 млрд доларів збитків.

Мінагрополітики на початку листопада цього року звертало увагу на те, що внесення добрив під врожай 2024 року очікуються на рівні вдвічі меншому за потребу.

У ВАР кажуть, що аграрії потерпають від постійних обстрілів, окупації та тисячів квадратних кілометрів замінованих с/г земель, які не можливо обробляти. Державна підтримка сектору після повномасштабного вторгнення майже відсутня.

Одним з дієвих механізмів залишається програма кредитування “5-7-9”, але й по ній багато хто з фермерів вичерпав ліміти позик. Вибиває впевненість у завтрашньому дні й запровадження з 1 січня 2024 року наступного етапу земельної реформи, а саме підняття граничного обсягу купівлі землі одним покупцем зі 100 гектарів до 10 000 га.

Читайте також: Як війна впливає на ринок землі в Україні – дослідження

“Хоча пресслужба Комітету ВРУ з питань економічного розвитку наводить слова нардепа про запровадження мит при експорті агропродукції як “контраверсійними” та “здоровою провокацією”, хочемо зазначити, що навіть обговорення цієї ідеї несе дестабілізацію та шкоду для учасників ринку: покупці не впевненні у правилах, експортери можуть почати закладати майбутні збитки вже зараз, через це аграрії отримують меншу ціну за власну продукцію. Безпосереднє запровадження експортних мит найбільше зашкодить саме фермеру і створить додаткове та необґрунтоване фінансове обтяження”, – йдеться у заяві.

Як повідомлялось раніше, петиція ВАР проти продажу великих масивів с/г земель набрала 25 тисяч голосів.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram