Новини

Європейці готові до їжі з комах: борошно з цвіркунів з’явиться в продажу

На початку січня Єврокомісія схвалила продаж продуктів, що містять борошно з цвіркунів, у країнах ЄС. Хоча виробництво їжі з комах викликає суперечки серед європейців, у світі це поширена практика, особливо в країнах Азії.

Дані Humane Society International показують, що понад 16,5 відсотка. антропогенних викидів парникових газів походять від тваринництва.

Це такий же відсоток, як і транспорт. Крім того, якщо ситуація не зміниться, до 2030 року на цей сектор припадатиме більше половини сукупних глобальних викидів вуглекислого газу.

«Їжа з комах менше впливає на навколишнє середовище, ніж традиційне примусове тваринництво. Ми використовуємо набагато менше води, набагато менше місця, а залишками їжі можемо годувати комах, — каже в інтерв’ю агентству Newseria Innowacje Пауліна Гурська, екопедагог та експерт зі сталого розвитку.

«Нам потрібно шукати джерела білка, які матимуть менший негативний вплив на навколишнє середовище», — додає вона. Вона також зазначає, що це також має економічний аспект – розведення комах займає набагато менше часу та потребує набагато менше грошей, ніж риб чи домашніх тварин.

У чотирьох цвіркунів стільки білка, скільки в склянці молока

– Чотири цвіркуна за вмістом білка еквівалентні склянці молока. Треба шукати нові джерела білка, адже вчені прогнозують, що у 2050 році нам потрібно буде виробляти до 50 відсотків. більше їжі, ніж сьогодні, каже Пауліна Гурська.

– Понад 2 мільярди людей у ​​всьому світі регулярно їдять комах, і для нас, у Європі чи Польщі, це суперечливо, це не наші харчові звички, ми не звикли їсти комах, але, можливо, через 20 років це зміниться. Якщо говорити про поживні властивості такого борошна, то цвіркуни забезпечують до 60 відсотків. білки, тому вони просто дуже поживні. Вони також містять різні вітаміни, мінерали і клітковину, наприклад з хітину. Це дуже поживна їжа, додає вона.

Борошно з комах може бути заміною зернового борошна. Згідно з постановою Європейської комісії, порошкоподібні цвіркуни можуть використовуватися за певних умов, напр. у хлібі, печивах, макаронних виробах, соусах, піці, супах і напоях. Однак згода ЄС стосується одного виробника – Cricket One з В’єтнаму.

– Є згода на одну компанію на п’ять років, але можна очікувати, що це буде зростаючий тренд і цей ринок буде рости, – каже екопедагог.

Вегетаріанці та вегани його не купуватимуть

«Якщо взяти до уваги етичні питання, справа не в тому, що їжа, виготовлена ​​з цвіркунів, не приваблива для вегетаріанців або веганів. Виникає також питання, чи є гарною ідеєю замінити традиційне тваринництво на тваринництво, яке, скажімо, спричиняє менший негативний вплив на навколишнє середовище, але ми все одно використовуємо тварин, – наголошує Гурська.

Таким чином, такі міркування віддають пріоритет пошуку рослинних джерел білка. У цій темі багато чого відбувається, постійно з’являються нові ідеї та інновації. Рішенням, яке розроблялося кілька років, може бути м’ясо, вироблене з білків сої або гороху.

– Він надрукований за технологією 3D. Він може виглядати як стейк, наприклад, і замінити потребу вживати м’ясо в тому вигляді, до якого ми звикли. Важливим трендом майбутнього, швидше за все, стане виробництво їжі з водоростей, які дуже поживні, містять багато білка, а їх вирощування екологічніше, ніж, наприклад, соєві боби. Цікавою тенденцією є також вертикальне вирощування рослинної їжі, – перераховує експерт.

А може, лабораторне м’ясо?

М’ясо, вироблене в лабораторних умовах, стає все більш популярним у світі. Наприклад, минулого року Міністерство сільського господарства Китаю оприлюднило декларацію, в якій вперше включило вирощене в клітинах м’ясо та інші «їжі майбутнього» до свого п’ятирічного плану розвитку сільського господарства.

«Сінгапур – перша країна, де таке м’ясо дозволили продавати. У місцевих ресторанах ми можемо їсти м’ясо, вирощене клітинно, тобто в лабораторії, без промислового тваринництва, тому воно позбавлене антибіотиків. Навіть у торгових центрах є кіоски, де можна купити лише клітинне м’ясо. Нещодавно також у США таку їжу визнали безпечною. Отже, здається, що це дуже сильна тенденція, і, можливо, через 20 років ці продукти будуть доступнішими, прогнозує Пауліна Гурська.

Відповідно до даних, зібраних ZielonyJemy, все більше урядів підтримують ініціативи, спрямовані на скорочення споживання м’яса. Серед них – субсидування екологічно чистого виробництва та розробка альтернатив м’ясу та продуктам тваринного походження, запровадження знижок на продукти рослинного походження чи підвищення податків на м’ясо.

Голландці хочуть бути лідерами у дослідженні та виробництві рослинних альтернатив м’ясу та молочним продуктам і інвестують у м’ясо, вирощене в клітинах. Сподіваються, що в майбутньому це буде важлива та прибуткова галузь економіки. Фінляндія також субсидує роботи з розробки рослинних білків з вітчизняних культур з інноваційного фонду і хоче бути лідером у цій галузі.

За даними MarketsandMarkets, у 2021 році світовий ринок замінників м’яса оцінювався майже в 1,9 мільярда доларів. Очікується, що до 2027 року доходи цієї галузі перевищать 4 мільярди доларів.
Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram