Вже майже 9 місяців Україна героїчно бореться за свою незалежність та свободу, а бізнес продовжує тримати економічний фронт, сплачуючи податки, заробітні плати, підтримуючи країну та людей.
Так, відповідно до даних ДПС, у січні-жовтні цього року прозорий бізнес сплатив 575,5 млрд грн податків до держбюджету, що на 17,9% більше на попередній рік. У ТОП-3 основних податків – акцизний податок з вироблених в Україні підакцизних товарів – 9,3 млрд грн, що на 8,8% більше ніж в попередній рік.
Водночас, війна, руйнівні наслідки, що тягнуть на собою наслідки обстрілів, розриви ланцюгів постачання, пошкодження (а часом і знищення) складів та виробництв, низка інших економічних та фінансових наслідків розкручують спіраль інфляції, яка очікується у 2022 на рівні 30%. Це, в свою чергу, призводить до того, що населення з метою економії та заощадження коштів обирає більш дешеву продукцію, яка, на жаль, нерідко виявляються підробкою. У такій ситуації несвідомо створюється попит на нелегальний ринок товарів, що створює багатомільярдну фінансову шкоду державі, прозорому бізнесу, не кажучи про репутаційні проблеми.
Загалом, за останніми офіційними даними Мінекономіки, рівень тіні зріс за підсумками 2021 на 2% та становить 32%. Якщо говорити про масштабність по окремим індустріям, в цьому контексті варто звернути увагу на тютюнову індустрію, яка є одним з найбільших платників податків в Україні.
Читайте також: Прямі і непрямі збитки АПК України внаслідок війни з РФ перевищили $40 млрд
Так, відповідно до найсвіжіших даних аналізу нелегального тютюнового ринку від Kantar Ukraine на кінець серпня 2022 року – загальний рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні сягнув 21.9%. У грошовому еквіваленті до державного бюджету не надійшло близько 20.6 млрд грн, що є надзвичайно суттєвою сумою, особливо в умовах війни. Якщо порівнювати з ці показники з минулорічними результатами – 16.9% і 15.5 млрд грн відповідно – тобто обсяги нелегального ринку зросли більше ніж на 30% за рік. Загалом, уся нелегальна тютюнова продукція (21,9% у 2022-му) належить до трьох основних категорій – продукція, що маркована надписом Duty Free або призначена для експорту, яка нелегально реалізується в Україні (12,2%), підроблена продукція (8%) та контрабанда (1,8%).
Також варто зазначити, що починаючи з 2016-го року ринок нелегальною тютюновою продукції продовжує невпинно зростати (лише у 2019 році була помітна незначна рецесія в порівняні з попереднім роком – 5,7% до 6,1% у 2018-му). Тенденція зовсім не втішна, більше того, розглядаючи це у розрізі кандидатства до ЄС, адже в Європі по цьому питанню позиція чітка –проблему існування нелегального ринку потрібно вирішувати.
Не так давно у інформаційному полі спостерігалась низка новин про досить активні дії правоохоронних органів щодо виявлення тіньового ринку тютюнової продукції, про що ми з боку Асоціації також зазначали – це, безумовно, вітається сумлінним, прозорим бізнесом. Проте, останній аналіз нелегального тютюнового ринку від Kantar Ukraine демонструє, що окремих рейдів не достатньо, щоб побороти тінь. Як зазначають компанії-члени Асоціації, судові процеси та перевірки в таких справах тривають роками і деколи вилучене обладнання, сировина та інші докази незаконної діяльності повертаються за рішенням суду назад до нелегальних виробників.
Тож прозорий бізнес сподівається на справедливі судові рішення, які призведуть до скорочення частки нелегальної тютюнової продукції вже в найближчі місяці.
Більше того, потрібна комплексність дій та чітка позиція правоохоронців – жодної толерантності до всього тіньового ринку. Тільки так ми зможемо не лише відмітити зрушення, але вже в наступних дослідженнях і побачити суттєве зменшення долі нелегального ринку тютюнових виробів та тіні в інших індустріях.
Зі свого боку, бізнес-спільнота Європейської Бізнес Асоціації готова до співпраці задля зменшення рівня тіньового сектору в країні!