Без рубрики Новини

З початку війни постраждало 2,9 млн га лісів

Минуло 6 місяців з початку широкомасштабного вторгнення російських військ в Україну.  Уряд України продовжує фіксувати численні злочини окупантів проти довкілля.

За даними ДЕІ, На Житомирщині внаслідок лісових пожеж у Природному заповіднику «Древлянський», завдано збитків довкіллю на 14,5 мільярдів гривень

У результаті ракетно-бомбових ударів по території Народицької територіальної громади Коростенського району Житомирської області на початку повномасштабного вторгнення виникли масові лісові пожежі у Природному заповіднику «Древлянський». Згідно з довідкою дирекції заповідника вогнем знищено понад 2 100 га лісових насаджень.

Крім того, під час горіння, у повітря піднялись десятки тисяч тонн забруднюючих речовин різних класів небезпеки. Зокрема,  не виключено також, вивільнення радіоактивних ізотопів, які були акумульовані на території природно-заповідного фонду внаслідок аварії на ЧАЕС.

Шкода водним ресурсам

19 серпня Держводагентство опублікувало аналітичний огляд стану водних ресурсів у липні 2022 року. З урахуванням оперативної військової ситуації моніторинг якості масивів поверхневих вод, що використовуються для питних та господарсько-побутових потреб населення, здійснювався на 67 пунктах моніторингу, що становить 71 % від передбаченої кількості пунктів.

У басейні річки Дон у Східній Україні у водах виявлено вміст важких металів (кадмій, свинець, ртуть, мідь, цинк). Зокрема, у пункті моніторингу р. Сухий Торець (гирло) зафіксовано високий вміст показника ртуті – 0,59 мкг/дм3 (максимально допустимий екологічний норматив якості – 0,07 мкг/дм3).

З початку повномасштабної війни росіяни окупували Каховську ГЕС на Херсонщині. Під загрозою обстрілів зараз опинилися також Дніпрогес, Кременчуцька, Середньодніпровська, Київська та Канівська ГЕС.

Обстріли ГЕС можуть призвести до їх руйнувань, що матиме катастрофічні наслідки для життя українців та довкілля, адже  зруйнована гребля може затопити землі та міста далеко вниз за течією.

Наприклад, якщо буде зруйновано Київську ГЕС, гребля якої тримає 3,7 мільйона тонн води, буде затоплено більше тисячі квадратних кілометрів площі. Тобто це повністю вся територія Києва та ще 50 населених пунктів поблизу — і це лише зона катастрофічного затоплення. За руйнування Канівської ГЕС  під водою опиняться Черкаси та ще 66 сіл та невеликих міст.

У Херсонській області (Каховська ГЕС) в разі катастрофи на ГЕС повністю покриті товщею води будуть 18 населених пунктів, ще 25 будуть затоплені частково. Аж 5 міст (Кам’янське, Дніпро, Новомосковськ, Марганець і Нікополь) та більше 40 населених пунктів може бути затоплено в разі прориву дамби на Кам’янському водосховищі — в разі такої аварії з територій доведеться евакуювати більше пів мільйона людей. При зруйнуванні Кременчуцької ГЕС затопить приблизно 1200 квадратних кілометрів у Полтавській області, де проживає ще чверть мільйона українців.

На початку серпня були завершені ремонтні роботи на шлюзі дамби через річку Ірпінь у Київській області, яка була зруйнована у перші дні російського вторгнення. Насосна станція почала відкачку води з затоплених територій. За оцінками екологів, екосистема з часом відновиться до свого попереднього стану, однак на це потрібно мінімум 5 років.

Читайте також

Окупанти знищують заповідну Кінбурнську косу: море вздовж узбережжя вкрито попелом і згорілою корою дерев