Головне

Заборона експорту української с/г продукції деякими країнами є прямим порушенням норм європейського законодавства, – ЕВА

На початку тижня стало відомо, що згідно з оприлюдненою інформацією, у Польщі, Угорщині, Болгарія та Словаччині було прийнято рішення про тимчасове обмеження експорту в/та через територію відповідних країн сільськогосподарських товарів з України.

Європейська Бізнес Асоціації одразу звернулась до Урядів відповідних країн щодо того, що такі рішення країн ускладнюють роботу зернового коридору та створюють загрозу для експорту сільськогосподарської продукції з України, яка вкрай необхідна для підтримки економіки нашої держави, що потерпає від агресії рф.

Більше того, такі заборони є прямим порушенням норм європейського законодавства.

Так, відповідно до статті 35 Угоди про асоціацію між ЄС і Європейським співтовариством з атомної енергії та їх державами-членами, з однієї сторони, та Україною, з іншої сторони, не передбачає жодних додаткових заборон, обмежень чи заходів щодо товарів, крім зазначених у статті 11 Генеральної угоди щодо тарифів та торгівлі. А стаття 11 визначає лише такі обмеження, як мита, податки чи інші збори через квоти, імпортні чи експортні ліцензії чи інші заходи. Так, для сільськогосподарської продукції є винятки, але вони стосуються обмежень (а не заборон) на імпорт на певних умовах. Угода про асоціацію також передбачає спеціальні захисні заходи для сторін (ст. 40), але вони стосуються лише мит і тарифних поступок (а не заборони торгівлі), які вводяться після спеціального розслідування. Це підтверджено рішенням про тимчасові заходи з лібералізації торгівлі (ст. 4 Регламенту ЄС 2022/870 Європейського Парламенту та Ради від 30 травня 2022 року про тимчасові заходи з лібералізації торгівлі, що доповнюють торговельні пільги, що застосовуються до української продукції відповідно до Угода про асоціацію).

Читайте також: Український транзит продовольства через Польщу буде супроводжуватись фізичим конвоєм

Відповідно до вище зазначеного, будь-які обмеження лежать під владою ЄС (а не однієї держави), вимагають спеціальних процедур і не передбачають заборон на торгівлю.

Тому, від імені бізнесу, що працює в Україні Європейська Бізнес Асоціація звертається до Президента Європейської комісії, пані Урсули фон дер Ляєн та Виконавчого віце-президента Генерального директорату з питань торгівлі Європейської Комісії пана Валдіса Домбровскіса із проханням сприяти терміновому перегляду нещодавніх рішень урядів Польщі, Угорщини, Болгарії та Словаччини щодо тимчасового обмеження імпорту сільськогосподарської продукції з України. Адже наразі через такі необдумані рішення і продовольча безпека країн, які залежать від експорту української сільськогосподарської продукції, опинилася під загрозою.

Важливо, щоб усі заходи щодо обмеження імпорту української сільськогосподарської продукції вживались суто відповідно до Угоди про асоціацію та окремого регламенту ЄС. Тож, очікуємо, що ситуацію буде найближчим часом врегульовано!

Читайте про новини агробізнесу в соцмережах Facebook та Telegram