Єдиним прийнятним маршрутом для експорту українського зерна, з огляду на великі обсяги поставок, є Чорне море, а пропозиція Литви щодо поставок через порт в Клайпеді була лише дружнім жестом, а не розв’язанням проблеми.
Про це заявив єврокомісар з питань довкілля, океанів і рибальства Віргініюс Сінкявичюс у Вільнюсі після зустрічі з литовським президентом Гітанасом Науседою, повідомляє “Інтерфакс-Україна”.
За його словами, усі альтернативні чорноморському маршруту напрямки мають інфраструктурні обмеження та є невигідними для бізнесу.
Також по темі: Литва може допомогти Україні безпечно експортувати до 1 млн тонн зерна залізницею
Він наголосив, що хоча Литва й запропонувала свій порт в Клайпеді та інші порти країн Балтії для експорту українського зерна, “але реальність дещо інша”.
“Позиція Литви та її пропозиції розцінюються як дружні, але реальність дещо інша. По-перше, для перевезення такої кількості зерна недостатньо інфраструктури, і єдиний шлях – Чорним морем. Все інше непогано, але недостатньо, плюс потрібен час через іншу (залізничну – ред.) колію”, – сказав Сінкявичюс.
За його словами, за відсутності альтернативної інфраструктури, дороги через Литву буде недостатньо. До того ж це не буде зручно для бізнесу.
“Давайте розглянемо останню складову – комерційну. Зернові, їхній експорт важливий, коли ми говоримо про комерційну складову, що важливо якомога швидше доставити до потрібних портів, до покупців, а транспортування через Литву це ускладнює, тому що витрати на експорт також зростають”, – заявив єврокомісар.