Новини Тваринництво

Агресія Росії загрожує зусиллям щодо захисту природи за межами України

Російське вторгнення в Україну, розпочате у лютому 2022 року, викликало економічний, соціальний та політичний шок по всьому світу. У нещодавно опублікованому аналітичному огляді  дослідники та фахівці з охорони навколишнього середовища описують, як ці ефекти поширюються на зусилля щодо збереження біорізноманіття далеко за межами України.

Тварини, рослини та екосистеми не визнають політичних кордонів, тому їх захист часто потребує міжнародного співробітництва. За багато десятиліть країни розробили мережу міжнародних угод та домовленостей щодо захисту біорізноманіття. Однак зараз війна, яку веде Росія, затримує одні з цих зусиль, зупиняє інші, а деякі навіть відкидає назад.

Війна та кулик-лопатень


Наприклад, зусилля порятунку лопатеня, що перебуває під загрозою зникнення  Calidris pygmaea ), тепер перебувають під загрозою через війну в Україні.

Безлісна тундра Росії у високих широтах Арктики є літнім домом для незліченних птахів, що прилітають з Африки, Південної Азії, Австралазії і навіть Південної Америки. Серед них крихітний кулик-лопатка, масою близько 28 г.

Ці мініатюрні птахи гніздяться Далекому Сході Росії і мігрують взимку в Північній півкулі в Південно-Східну Азію. Через полювання та втрату довкілля залишилося менше 600 птахів.

З 2012 року багатонаціональна команда дослідників та захисників природи проводить програму розведення «хорошого старту», ​​в ході якої яйця куликів збираються в дикій природі, інкубуються, а потім у спеціально побудованому в російській тундрі вольєрі вирощуються пташенята.

Обмеження на міжнародні поїздки до Росії зупинили цю програму, яка життєво важлива для виживання кулика, оскільки співробітники не можуть приїхати на об’єкт з-за кордону. Росія також була відсторонена від міжбанківської системи SWIFT – основної системи, яка забезпечує безпеку міжнародних грошових переказів між фінансовими установами по всьому світу. Це заблокувало переведення таких необхідних міжнародних засобів для збереження на місцях.

Російське вторгнення також затримує можливість збереження критично важливих місць проживання птахів. Наприклад, важливі водно-болотні угіддя вздовж берегової лінії Китаю, які є частиною маршруту міграції кулика-лопатки, були визначені як об’єкти світової спадщини. Є пропозиція поширити захист місцеперебування відповідно до Конвенції про всесвітню спадщину на інші райони вздовж шляху міграції, що також має життєво важливе значення для інших видів птахів.

Під час вторгнення Росії в Україну Росія очолювала комітет Організації Об’єднаних Націй, який спостерігає за визначенням нових територій, що охороняються. Інші країни, які підписали Конвенцію про всесвітню спадщину, бойкотували цей процес, відмовившись працювати ні в Росії, ні під керівництвом Росії. З того часу Росія подала у відставку з посади голови комітету, але процес визначення та захисту житла птахів був відкладений більш ніж на рік.

Безкрайні землі та води Росії

Росія має найбільшу площу поверхні серед усіх країн світу, покриваючи понад 6,6 мільйона квадратних миль (17 мільйонів квадратних кілометрів). Цей великий простір робить Росію життєво важливим місцем для біорізноманіття.

Крім кулика-лопатеня, в Росію з інших країн прилітають червонозоба казарка ( Branta ruficollis ), що мігрує в райони поблизу Чорного моря, і малий дрозд ( Catharus minimus ), який мігрує до Південної Америки. Загалом у Росії гніздиться понад 500 видів перелітних птахів, у тому числі 52 перебувають під загрозою зникнення.

Росію перетинають численні глобальні мігруючі шляхи водоплавних птахів (заштриховані темно-сірим кольором). Збереження територій, використовуваних перелітними птахами під час перебування у Росії, є найважливішою стратегією захисту виду. Бред К. Вудворт, адаптований з Wetlands International  ,  CC BY-ND

Інші види також переміщуються територією Росії у процесі міграції. До них відносяться копитні ссавці, такі як дикий лісовий північний олень ( Rangifer tarandus fennicus ) і сайгак ( Saiga tatarica ), що знаходиться під загрозою зникнення. У російських водах водиться безліч видів риб, у тому числі промислових, таких як лосось та осетр.

З точки зору екосистем Росія має найбільші і найбільш добре збережені ліси у світі. Вони забезпечують життєво важливе довкілля для багатьох видів і містять величезні запаси вуглецю, тому їх захист має глобальні наслідки для вирішення проблеми зміни клімату. Далі на північ приблизно половина берегової лінії Північного Льодовитого океану, включаючи місця, які зазнали відносно невеликого антропогенного впливу, знаходиться на території Росії.

Посилання у глобальних природоохоронних мережах

Росія бере участь у міжнародних зусиллях з управління та збереження видів вже більше століття, починаючи з 1911 року, коли вона підписала Конвенцію про північні тихоокеанські морські котики. З того часу Росія приєдналася до більш ніж 50 міжнародних угод щодо збереження біорізноманіття, включаючи Конвенцію про біологічну різноманітність, Партнерство зі східноазійсько-австралазійських прогонових шляхів та Китайсько-російську двосторонню угоду щодо мігруючих птахів.

Тепер дипломатична ізоляція Росії перешкоджає роботі в рамках багатосторонніх угод, таких як Арктична рада, до якої входять вісім країн з арктичною територією та півдюжини регіональних організацій корінних народів. Оскільки Росія вторглася в Україну, Рада призупинила свою діяльність, хоч і має намір відновити деякі активності в обмеженому масштабі та без участі Росії. В Арктичній раді є робоча група зі збереження біорізноманіття, яка проводить конкретні ініціативи щодо збереження перелітних птахів.

 

 

Росія також є важливим учасником транснаціональних спільних досліджень з питань дикої природи та біорізноманіття. Наприклад, щоб зберегти мігруючих тварин, дослідникам необхідно розуміти їх пересування. Це дозволяє визначити та захистити основні місця проживання тварин.

Відео YouTube

У Росії її перебуває понад одна п’ята світових лісів, але погано керовані і незаконні заготівлі деревини загрожують їхньому здоров’ю та здатності утримувати вуглець.

Icarus, спільна дослідницька ініціатива з вивчення міграції тварин, спиралася на дані, якими обмінюється  Роскосмос, російське космічне агентство. Наразі це партнерство призупинено, і компанія Icarus змушена шукати альтернативне рішення.

Війна в Україні зробила пріоритетними нові проблеми, відсунувши на задній план збереження біорізноманіття. Наприклад, російські атаки на українські ферми та пов’язану з ними інфраструктуру, а також морська блокада експорту зерна Росією сприяли  глобальному дефіциту продовольства . У відповідь Європейський Союз прагнув збільшити обсяг сільськогосподарського виробництва, скасувавши деякі зі своїх  сільськогосподарських політик, сприятливих для біорізноманіття  .

 

 

Поки триває війна в Україні, потрібно, щоб інші країни активізували свої зусилля щодо зміцнення та розширення міжнародної системи збереження біорізноманіття в іншому світі. На наш погляд, це має статися, навіть якщо уряди справедливо допомагають Україні в її доблесних зусиллях щодо відновлення повного контролю над усією її територією, включаючи водно-болотні угіддя, ліси та інші важливі житла, які нині зайняті російськими військами.