Новини

Агроф’южн відновлює потужності та розпочинає 16-й виробничий сезон

Розбите та вирізане обладнання, зруйновані будівлі та десятки тонн вилитої на майданчики томатної пасти — такий вигляд мали виробничі потужності ГК «Агроф’южн» на Миколаївщині. Всі заводи за рік війни отримали значні пошкодження: в селі Шевченкове Північний завод вистояв 16 обстрілів, Східний завод у Снігурівці був 9 місяців у окупації. Про стан Південного виробничого майданчика в Голій Пристані на Херсонщині досі нічого не відомо.

Як тільки стало можливим та було отримано доступ до заводів, власники компанії «Агроф’южн» вирішили розпочати відновлення відразу двох виробництв у Шевченковому та Снігурівці на Миколаївщині. Зараз на майданчиках активно ведуться ремонтні та будівельні роботи, щоб запустити обидва заводи вже у серпні.

Минулого року, оскільки більша частина земельного банку «Агроф’южн» була в окупації, компанія орендувала 1 тис. земель в Одеській області. У 2022 році там було вирощено 80 тис. т томатів.

План був таким: з Одещини вирощені томати перевезти на єдиний на той момент доступний і працюючий завод компанії — Північний — для переробки. Але потужності в травні обстріляли, і обладнання довелося відновлювати. З травня по вересень Північний обстріляли 16 разів. І хоча територія не була окупована, але фактично підприємству довелося певний час працювати в «сірій зоні».

Директор заводу Північний Іван Заїкін згадує, що були моменти, коли починалися обстріли, доводилося зупиняти виробництво, а коли потрапляли в обладнання — звільняли лінії, милося все обладнання, потім інженери ремонтували те, що можна швидко полагодити власними силами, замінювали і знову запускали виробництво.

Олексій Сипко, співвласник компанії «Агроф’южн»: “Всі активи компанії у Снігурівці були окуповані з березня 2022 року. Тим часом Північний завод біля села Шевченкове знаходився за 1,5 км від російських позицій, і вони періодично обстрілювали його з танків та «градів». Раз на тиждень туди щось «прилітало». Коли ж завод почав працювати, то росіяни запускали дрони з вибухівкою, яку цілеспрямовано кидали просто на вантажівки з томатами”.

Читайте також: В Херсонській області цьогоріч сіятимуть кавуни

Після цього підприємство припинило переробку, оскільки був великий ризик для працівників. Відповідно до плану-мінімум потрібно було зберегти томати та повернути вкладені у них кошти. Оскільки виробництво на Північному заводі було неможливим, томати відправили на один з одеських заводів, де переробили на томатну пасту під контролем фахівців «Агроф’южн».

За таких обставин у 2022 році компанії вдалося виробити лише 6% пасти від звичайного обсягу.

Головний інженер заводу Північний Сергій Солотін розповідає, що до війни на виробництві не було серйозних ремонтів, оскільки обладнання було сучасне і нове. Зараз же технічні служби зіткнулися з нетиповою для них роботою.

 

Втрати компанії складають понад 8 млрд грн

За актуальними цінами з ПДВ наразі втрати компанії складають понад 8 млрд грн, і це ще далеко не кінцева сума, адже ще невідома ситуація на Південному та Західному заводах на Херсонщині.

Фінансовий менеджер «Агроф’южн» Ольга Жукова розповідає, що компанія оцінює пошкодження заводів та обладнання в 3,4 млрд грн,  втрати томатної пасти, яка зберігалася на складах, — 830 млн грн, зернових — 600 млн грн, втрата сільгосптехніки оцінюється близько в 1 млрд грн.

«Якщо врахувати ще, що компанія практично не працювала 2022 року, і взяти за основу показники попереднього року, то ми не доотримали 30 млн євро ЕВІТDA і ще скільки ж понесли втрат», — зазначає Ольга Жукова.

При цьому зовнішнього фінансування наразі компанія не отримує. До 2022 року «Агроф’южн» мала кредитні зобов’язання перед низкою банків, після початку війни банки надали можливість неформального Stand still, тобто дозволили не сплачувати тіло кредиту та відсотки. Але відсотки компанія сплачувала до кінця 2022 року, а з цього року є домовленість, що оскільки «Агроф’южн» нині працює на 10% від потужності, то сплачують 10% від нарахованих відсотків за кредитами.

Зараз у компанії фінансовий радник працює над тим, щоб зробити Stand still формальним, та після закінчення війни обговорюватиме можливість реструктуризації боргів.

За рік війни «Агроф’южн» отримала два гранти: перший від FMO — на перенесення обчислювального центру з офісу в хмарне сховище; другий грант від ЄБРР ще в процесі отримання — на модульну будівлю для проживання працівників, які втратили житло.

Ольга Жукова зазначає, що підприємства, які знаходяться близько до бойових дій, не всі банки готові кредитувати. До того ж, якщо й погодять кредитну лінію, то зараз діє максимальний ліміт, який можуть видати підприємству, — це 90 млн грн. Для таких виробництв як «Агроф’южн» цього замало.

Загалом же цьогоріч компанією заплановано капітальних витрат на 676 млн грн.

Читайте про новини агробізнесу в соцмережах Facebook та Telegram