Новини

Аналітики пояснили, чому цибуля знову дешевшає в Україні, Молдові, Польщі та Узбекистані

За підсумками минулого тижня ціни на цибулю в країнах регіону показали переважно негативну динаміку. Це відбувається на тлі того, що в південних регіонах країн Центральної Азії вже почали збирання цибулі нового врожаю, і попри дефіцит цибулі, що зберігається, в західних країнах ЄС.

Про це повідомили аналітики EastFruit.

На попередньому тижні оптові ціни на цибулю впали в Молдові, Польщі та Узбекистані. В Україні середня ціна залишилася незмінною, але ось мінімальна ціна знизилася доволі відчутно, бо пропозиція цибулі невисокої якості продовжує швидко зростати.

За словами економіста ФАО Андрія Ярмака, ціни на цибулю, як і ціни на багато інших товарів в агросекторі, мають певну циклічність.

“Коли ціни високі, що трапляється, як правило, наприкінці сезону, то багато хто звертає увагу на високі ціни, і цей бізнес починає залучати нових, недосвідчених учасників. Причому багато підприємців інвестують не у вирощування, а в легший, на їхню думку, бізнес – закупівлю цибулі під час збирання для перепродажу після зберігання протягом 4-5 місяців за вищою ціною. Для орієнтира вони користуються інформацією про попередній сезон, і, таким чином, потрапляють у пастку, тому що такої інформації явно недостатньо, щоб прийняти правильне рішення”, – сказав він.

Ярмак заявив, що оскільки приплив нових гравців у цибулевий сегмент зазвичай відбувається після сезону високих цін на цибулю, то перекупники отримують одразу п’ять неприємностей:

  • ціни на цибулю під час збирання інерційно порівняно високі, що знижує ймовірну маржу від перепродажу;
  • попит з боку таких самих перекупників різко зростає, що ще більше підвищує закупівельну ціну під час збирання цибулі;
  • ціни на оренду сховищ різко збільшуються через зростання попиту на зберігання цибулі, що також з’їдає потенційні доходи;
  • фермери теж очікують на хороші заробітки й не поспішають продавати свою цибулю, ще більше сприяючи зростанню цін на цибулю під час збирання і відразу після нього;
  • виробники, які продають цибулю одразу після збирання, як правило, продають продукцію, яка не дуже добре зберігається, адже перекупники не знають нюансів вирощування цибулі.

“У результаті шанси на успіх від перепродажу цибулі з прибутком навесні різко знижуються вже на етапі її закупівлі”, – сказав Ярмак.

За даними цінового моніторингу, зараз, до кінця першої декади березня, ціни на цибулю в Україні, Узбекистані та Польщі ідентичні тим, що були під час збирання. Лише в Молдові ціни на цибулю зараз на 10-20% вищі, ніж вони були під час збирання, та й то вони мають тенденцію до зниження.

Читайте також: Топ-10: названо найпопулярніші овочі Німеччини

Аналітики кажуть, що тож у жодній із цих країн заробити на зберіганні цибулі цього сезону ніхто не зміг, бо тільки втрати під час зберігання рідко бувають нижчими за 10%. А потрібно також врахувати витрати на оренду та утримання сховища, витрати на фінансування закупівлі цибулі, витрати на робочу силу, транспорт та інші фактори. Просто щоб окупити витрати на зберігання цибулі до середини березня, ціна з моменту початку зберігання цибулі, за оцінками аналітиків, має зрости не менше ніж на 25-30%.

Ярмак додає, що головною проблемою стає навіть не різкий приплив охочих заробити на зберіганні та перепродажу цибулі, а фактор перевиробництва цибулі внаслідок розширення площ.

“Фермери, після сезону високих цін, як правило, не можуть втриматися і розширюють площі. Крім того, з’являється багато новачків, які вирощують цибулю вперше. Однак цибуля – це продукт із низькою еластичністю попиту. Якщо цибуля дешева, люди не стануть купувати її значно більше, бо вона використовується лише в певних рецептурах і не є продуктом харчування сама по собі. Якщо ж ціни на неї високі, то люди не перестають купувати цибулю, бо замінити її в тих самих рецептурах просто нічим. Цим і зумовлені значні перепади цін на цибулю”, – сказав експерт ФАО.

Чи означає це, що ціни на цибулю після сезону високих цін обов’язково будуть низькими, і навпаки?

Аналітики заявили, що відповідь на це питання дає багаторічний досвід нашої команди, і ми може впевнено сказати, що так буває далеко не завжди. Адже в ціноутворення цибулі втручається безліч непередбачуваних чинників, як-от погода, рішення про зміну торговельних режимів (заборони на експорт або імпорт, нові податки), війни, логістичні, економічні та фінансові кризи та інші.

Зокрема, цього сезону, попри те, що багато хто розчарований цінами на цибулю, вони могли б бути й набагато нижчими, якби не низка чинників, як-от заборона на експорт цибулі з Єгипту, безпрецедентна посуха влітку та настільки ж безпрецедентно волога погода восени в основних регіонах виробництва цибулі в Євросоюзі, терор хуситів у Червоному морі та низка інших.

Як повідомлялось раніше, Україна знову експортує цибулю в Євросоюз.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram