Агропозиція Тваринництво

Галузь тваринництва в Україні: які проблеми та перспективи можна очікувати в майбутньому

Галузь тваринництва в Україні має важливе значення для забезпечення продовольчої безпеки держави та має потенційно значний експортний потенціал. Однак, фактичний стан галузі впродовж останніх 30 років не відповідає потенційним можливостям і характеризується стійкою тенденцією до скорочення чисельності майже всіх видів сільськогосподарських тварин. Про це заявив  в.о. директора Інституту розведення і генетики тварин імені М.В. Зубця НААН Остап Жукорський

Основні проблеми галузі

  • Зменшення поголів’я сільськогосподарських тварин.
  • Знищення аборигенних і локальних вітчизняних порід.
  • Неефективність існуючої системи селекції.
  • Зростання залежності від імпорту генетичних ресурсів.

Зменшення поголів’я тварин

Порівняно з 1990 роком в Україні поголів’я великої рогатої худоби наразі становить лише 11%, зокрема корів 15%, свиней – 35%, овець і кіз – 14%. За даними Держстату станом на 1 травня 2023 року утримується 2549,8 тис. голів ВРХ, зокрема 1355,2 тис. корів, овець та кіз – 965,2 тис. голів, свиней – 5028,4 тис. голів. Зменшення поголів’я сільськогосподарських тварин значно ускладнює ситуацію із забезпеченням населення України продуктами харчування тваринного походження.

Знищення вітчизняних порід

В Україні вже зникло 16 вітчизняних порід і порідних груп (14,3% світового списку) п’яти видів сільськогосподарських тварин, а саме:

  • Чотири породи коней;
  • Чотири породні групи свиней;
  • Три породи великої рогатої худоби;
  • Три породи овець;
  • Дві породи кіз.

Лише 20% племінних породних популяцій перебувають поза зоною ризику істотного зменшення поголів’я.

Неефективність системи селекції

Існуюча нині система селекції у тваринництві за основними параметрами (система збору інформації, система випробування і методологія оцінки племінної цінності тварин, ведення обліку продуктивності тварин тощо) недостатньо ефективна. Така ситуація зумовила зниження конкурентоспроможності вітчизняних племінних ресурсів порівняно із зарубіжними та збільшення їх імпорту, а також повну втрату впливу вітчизняних племінних підприємств на окремі галузі тваринництва (промислове м’ясне та яєчне птахівництво, свинарство, спортивне конярство).

Зростання залежності від імпорту генетичних ресурсів

Масштаби імпорту селекційного матеріалу (сперма, плідники, молодняк тощо) у окремих сегментах галузі тваринництва набули загрозливого характеру. Зростання залежності від імпорту генетичних ресурсів у тваринництві повинно стати поштовхом до повернення використання у виробничому процесі переважно вітчизняних генетичних ресурсів порід тварин як стратегічно важливого елемента національної безпеки.

Перспективи розвитку галузі

Для подолання проблем галузі тваринництва та забезпечення її ефективного розвитку необхідно вжити комплексних заходів, зокрема:

  • Запровадження ефективної системи стимулювання розвитку племінного тваринництва.
  • Вдосконалення системи селекції та розведення сільськогосподарських тварин.
  • Розробка та впровадження заходів щодо збереження та відновлення вітчизняних порід тварин.

Забезпечення сталого розвитку галузі тваринництва є важливим завданням для держави, оскільки від цього залежить забезпечення населення України продуктами харчування тваринного походження, а також розвиток експортного потенціалу країни.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram