Новини

Китай збільшив виробництво яблука: аналітики розповіли, як це вплине на ринок

За даними USDA, у 2023 році Китай зібрав 45 млн тонн яблука, це на 1% або 500 тисяч тонн більше, ніж роком раніше. Експерти EastFruit відзначають один нюанс – раніше оцінка врожаю 2022 року тим же джерелом була набагато нижчою.

Аналітики кажуть, що ц звіті, опублікованому 6 листопада 2023 року, оцінку врожаю яблука в Китаї попереднього року підвищили одразу на 8,5%, або 3,5 млн тонн.

Для розуміння контексту – найбільший експортер яблука у світі зазвичай експортує близько 1 млн тонн цих фруктів, тому збільшення оцінки врожаю на 3,5 млн тонн – це досить суттєва зміна.

Якщо ж порівнювати врожай 2023 року з попередніми оцінками, які перебували в районі 41 млн тонн, то йдеться про збільшення прогнозу виробництва на 10% або 4 млн тонн. Так, це дуже багато, проте чи достатньо цього, щоб задовольнити надзвичайно високий попит на яблуко у світі в сезоні 2023/24 років?

За словами економіста інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрія Ярмака, попри те, що багато учасників ринку говорили про загрозу чергового зниження врожаю яблука в Китаї у 2023 році, найімовірніше, цього не сталося.

Читайте також: Чорна скринька Китаю: правда про китайський урожай зерна та імпорт

“Однак якщо подивитися на останні три сезони, то ми бачимо ознаки стагнації виробництва яблука в Китаї з деякою тенденцією до зниження. Це зумовлено зниженням площ під яблуневими садами в Китаї, а також змінами клімату, які постійно чинять негативний вплив на врожай яблука”, – сказав він.

Ярмак зазначив, що на тлі стагнації обсягів виробництва яблука в Китаї, Азія продовжує демонструвати дуже високі темпи приросту населення і високі темпи економічного зростання, що збільшує попит на фрукти.

“Крім того, 2023 року різке зниження врожаю яблука відзначається в Індії, яка буде змушена істотно збільшити імпорт. І хоч Індія не імпортує яблуко з Китаю, але вона купує його з тих країн, які конкурували з Китаєм на ринках Азії та Близького Сходу. Відповідно – це надає потужну підтримку цінам. Ну і третій і, мабуть, найважливіший фактор – це феномен зростання попиту на промислове яблуко і яблучний концентрат, що безпосередньо зачіпає Китай, де основна частина врожаю яблука йде на переробку. Відповідно, зростання продажів яблука на переробку призводить до зниження пропозиції яблука на свіжому ринку і теж призводить до зростання цін на нього”, – каже Ярмак.

Очевидно, що в сезоні 2023/24 років Китай, з огляду на високий рівень цін на яблуко в Азії та на Близькому Сході, прагнутиме наростити експорт свіжого яблука на шкоду місцевому споживанню.

Тому, Ярмак робить висновок, що публікація звіту для USDA з несподіваним для багатьох учасників ринку прогнозом зростання виробництва в Китаї, не зможе перервати глобальну тенденцію зростання ціни на яблуко. Інакше кажучи, це загалом непогана новина для садівників України та Молдови, які наразі намагаються зберегти якісне яблуко до весни, сподіваючись на отримання вищої ціни. Хоча навіть зараз ціни на яблуко в цих країнах вищі, ніж у попередні пару сезонів. Ба більше, варто очікувати зростання відвантажень яблука з України та Молдови до країн Близького Сходу та Азії.

Як повідомлялось раніше, Китай вперше за сім років зменшив виробництво пшениці.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram