Новини

Популяція бджіл може скоротитися внаслідок змін клімату

Зростання середньої глобальної температури та повторюваності посух в окремих регіонах Землі може вкрай негативно позначитися на видовому різноманіттю бджіл у найближчі десятиліття.

Про це повідомив метеоролог Ігор Кібальчич, пише Метеопрог.

“У нашому житті бджоли відіграють дуже важливу роль. Як одні з головних запилювачів, вони безпосередньо впливають на врожай різних сільськогосподарських культур по всьому світу. Проте останні дослідження показали, що ці комахи дуже вразливі перед різкими кліматичними змінами”, – йдеться у статті.

Читайте також: В Україні стало менше бджолосімей

У посушливих регіонах нашої планети орієнтовно до 2100 року може знизитися видове розмаїття бджіл на 46%, оскільки вони слабо адаптовані до інтенсивного зростання температури і тривалих посух. Водночас чисельність приблизно 10% посухостійких видів бджіл зростатиме. Це може зберегти загальну чисельність запилювачів, проте скоротить їх біологічну різноманітність та ефективність запилення. Результати 16 років спостережень за бджолами у Нью-Мексико опубліковано у матеріалах журналу «Nature».

У світі налічується понад 90% дикорослих рослин та понад 75% сільськогосподарських культур, які запилюються різними видами комах, серед яких важливу роль відіграють бджоли. В останні десятиліття їхнім популяціям загрожує нераціональне застосування пестицидів, забруднення повітря та втрата місцеперебування, яка відбувається через нестійке землекористування. Є свідчення того, що небезпекою для запилювачів є також зміна клімату, але вплив цього фактору на них поки що вивчено меншою мірою.

Вчені під керівництвом Мелані Казенел (Melanie Kazenel) з Університету Нью-Мексико досліджували вплив посух та зростання середньої температури на бджіл. Для цього вони у період з 2002 по 2019 роки спостерігали за розмірами тіла, фізіологічною толерантністю і чисельністю особин 665 популяцій 339 видів бджіл у трьох основних типах екосистем штату Нью-Мексико (США) — пустельних чагарниках, пустельних лугах та рівнинах.

Спостереження показали, що 71% популяцій продемонстрували зв’язок чисельності бджіл із посушливістю (коефіцієнт кореляції становив 0,8). Зі зростанням числа та тривалості посух свою чисельність збільшували види бджіл, найбільш толерантні до таких умов, а чисельність найменш пристосованих видів помітно знижувалася. Загалом у більш посушливі роки домінували бджоли великого розміру: ймовірно, їм простіше шукати дефіцитні квіткові ресурси, оскільки вони здатні здійснювати перельоти на далекі відстані.

Результати моделювання вказують також на те, що до 2100 знизиться чисельність до 46% видів бджіл, а зросте чисельність не більше ніж у 10% видів. Загальна чисельність бджіл може зберегтися, але різноманітність угруповань та ефективність запилення при цьому неминуче знизяться.

Як повідомлялось раніше, у лабораторії підтвердили, що бджоли на Львівщині загинули через небезпечний токсин.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram