Головне

Спекотний червень 2023-го. Планета раніше терміну підійшла до чергового температурного рекорду – BBC

Літо тільки почалося, а спека вже б’є світові рекорди та вбиває сотні людей у ​​північній півкулі від Канади до Китаю. Червень видався на рідкість багатий на катаклізми, в яких вчені звинувачують зміну клімату, спричинене людиною.

Після теплої зими та посушливої ​​весни літо не принесло полегшення. І це ще до того, як повною мірою проявився феномен Ель-Ніньо, що зароджується в Тихому океані, який стовідсотково підвищить температуру на планеті в найближчі рік-два.

Традиційно спека, пожежі та посуха приходять у північну півкулю у другій половині літа, ближче до серпня. А загалом на планеті глобальне потепління найбільше виражено в лютому-березні.

Але цього року все по-іншому.

Червень видався надзвичайно спекотним і в Європі, і в Америці, і в Азії. І нехай остаточні підсумки поки не підбиті, попередні підтверджують прогнози вчених про те, що 2023 ризикує побити температурні рекорди і продовжити сумну традицію останніх 8 років, найспекотніших в історії.

 

Через потепління планети частішають природні катаклізми, а збитки від них зростають разом із витратами на боротьбу з їх причинами та адаптацію до нових умов життя. Спека вбиває людей, загострює енергетичну та міграційну кризи.

Навіть природа змінюється. Вже в 13 країнах Європи вкоренилися комарі-переносники лихоманки денге та вірусу чикунгуньї. Ще десять років тому таких країн було лише вісім, йдеться у свіжому дослідженні центру профілактики інфекційних захворювань Євросоюзу (ECDC).

“У Європі спостерігається тенденція до потепління; аномальна спека і повені проявляються все частіше і сильніше, а літо стає довшим і теплішим. Це створює сприятливі умови для інвазивних видів комарів”, – попередили вчені.

Півтора градуси завчасно

Щоб пригальмувати потепління майже всі країни світу погодилися скоротити викиди парникових газів в атмосферу. Мета підписаної у 2015 році Паризької угоди – не допустити нагрівання планети більш ніж на 2°С до доіндустріального рівня, а ще краще – в межах 1,5°С.

Пожежний у Техасі рятує дівчину від теплового удару

АВТОР ФОТО,REUTERS Спека щороку вбиває десятки тисяч людей навіть у розвинутих країнах. Пожежний у Техасі рятує дівчину від теплового удару

Середньорічна температура на планеті вже на 1,2 ° C вище, і в червні вона пробила заповітну мету півтора градуси. Це траплялося і раніше, та й подібні флуктуації – це скоріше про погоду, ніж про клімат. Проте метеорологи напружилися.

Справа в тому, що всі попередні рази півтора градуси пробивалися європейською зимою – у лютому та березні 2016 року (найспекотнішого в історії) та у грудні 2015 року, коли в Парижі підписували епохальну кліматичну угоду. Влітку ж півтораградусний поріг традиційно був у безпеці.

“Теплий початок червня 2023 року став винятком з цього правила”, – стурбовані вчені, які відстежують зміну клімату в центрі Коперника при ЄС.

Середньосвітова температура повітря біля поверхні землі в перші дні червня 2023 року побила рекорд спостережень зі значним відривом. І це після безпрецедентно-теплого травня”, – пишуть вони.

Травень видався другим найспекотнішим за всю історію, не дотягнувши всього 0,1 ° C до першого місця. І це при тому, що весна в Європі видалася мерзлякуватою та дощовою, не потрапивши навіть у десятку найтепліших, а в Австралії та в Азії від Індії до Сибіру було значно прохолодніше звичайного. Натомість до Америки, Африки та Південно-Східної Азії прийшла несподівана спека.

Також по темі: Зливи та град знищили врожай елітного перцю на південному заході Франції (відео)

Проблеми не лише на суші. Крижаний покрив на обох полюсах тане, а поверхня світового океану в червні виявилася на 0,2 градуси теплішою за звичайну для цієї пори року – і це після температурних рекордів квітня і травня.

Далі буде лише гірше, оскільки до осені у Тихому океані сформується Ель-Ніньо (феномен підвищення температур у Тихому океані). Він йде на зміну Ла-Ніньє, яка три роки охолоджувала океан, але так і не зуміла призупинити потепління.

Канадські пожежі, пекінська спека та європейська посуха

Червень 2023-го запам’ятається мешканцям усіх континентів північної півкулі.

Канада щороку стикається із природними катаклізмами, пов’язаними з глобальним потеплінням. Минулого року провінцію Британська Колумбія затопило і потріпало ураганом , а роком раніше рекордна спека забрала сотні життів .

Нинішній рік не є винятком. Літо ще до ладу не почалося, а Канада вже переживає найгірший в історії сезон лісових пожеж .

Нью-Йорк в дыму 7 июня 2023 года

АВТОР ФОТО,REUTERS Дим канадських пожеж накрив сусідні США та дійшов навіть до Європи. Нью-Йорк у диму 7 червня 2023 року

На півночі США людям радять сидіти вдома та не дихати задимленим повітрям.

А на півдні, від Арізони до Техасу та Флориди, десятки мільйонів знемагають від липкої спеки під так званим тепловим куполом. Він накрив регіон кілька тижнів тому і, за прогнозами синоптиків, не розсмокчеться до Дня незалежності 4 липня.

За даними влади, щонайменше 13 людей уже померли від спеки.

Ще гірші справи у сусідів у Мексиці . Число жертв там перевалило за сотню. Країна переживає вже третю хвилю екстремальної спеки з квітня, і влада попереджає, що з дня на день настане четверта.

На півдні Іспанії посуха, а температури у Севільї та Кордові піднялися до кінця червня до +44°C. Метеорологи зазначають, що за 35 років до 2011 року Іспанія лише п’ять разів переживала екстремальну спеку у червні. А за останні 12 років таких червень було вже шість.

Також по темі: Зміна клімату: до 2100 року більша частина земної поверхні стане посушливою

У Великій Британії червень виявився найспекотнішим в історії, свідчать попередні заміри Королівської метеослужби. До сорокаградусного пекла, як минулого року, поки не дійшло – стовпчик не піднімався вище за 32°C. Але ночі були теплими, опадів майже не випало, і навіть похолодання в останній тиждень не завадило червню 2023 побити колишні рекорди 1940 і 1976 років.

У Німеччині раніше за термін почала пересихати головна транспортна артерія – річка Рейн.

Саудівський солдат оббризкує паломників водою
Саудівський солдат оббризкує паломників водою. Сотні людей померли під час ходжу через спеку

В Азії знемагають від спеки мільярди людей, від Пакистану до Малайзії.

Столицю Китаю Пекін накрило двома спекотними хвилями протягом 10 днів, а 40-градусна температура протрималася три дні поспіль – уперше за весь час спостережень із 1951 року. Кількість днів, коли зашкалювала за 35 ° C, легко перевищила середній червневий показник за останні 30 років.

В Індії ще тепліше. На півночі та сході стовпчик термометра у червні підбирався до +46°C. Влада розслідує десятки смертей, які приписують спеку, але не поспішають визнавати зв’язок і навіть звільнили головного лікаря регіональної лікарні за “безвідповідальні заяви” про те, що люди помирають від спеки.

На спекотний червень випав хадж-2023. Сотні тисяч мусульман приїхали до святих місць до Саудівської Аравії , де вдень було +48°C. Сотні залишилися там назавжди. За даними влади, від спеки постраждали понад 2000 людей, і щонайменше 230 померли.

Скільки коштує потепління

Орошение полей во Франции

АВТОР ФОТО,REUTER Сільське господарство – головний споживач води. Чим тепліше, тим менше води, тим дорожча їжа, тим гірше живеться людям

Кліматичні катаклізми минулого року лише Європі коштували 2 млрд доларів та 16 тисяч життів , підрахувала Всесвітня метеорологічна організація.

Канада прогнозує, що до 2030 року її збитки від стихії, що посилюється із глобальним потеплінням, перевищить 11 млрд доларів на рік.

Для боротьби з потеплінням світ переходить на нову енергетику і намагається поступово відмовитися від спалювання викопного палива. Це потребує трильйонних інвестицій у будівництво сонячних та вітряних ферм, електротранспорт, оновлення енергомережі.

Всі ці витрати дуже доречні в умовах світової енергетичної та продовольчої кризи, викликаної війною Росії проти України. І то ще буде.

Якщо Ель-Ніньо прийде восени і затримається на кілька років, кліматична криза погіршиться. Так було в попередні рази, з’ясували вчені Дартмутського коледжу.

Ель-Ніньо 1982-83 та 1997-98 років підірвали зростання добробуту у світі щонайменше на п’ять років, підрахували вони. Останній коштував світовій економіці 5,7 трильйона доларів і забрав приблизно 23 тисячі життів.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram