Рослинництво

У Європі очікують зменшення врожайності часнику

Сухе і спекотне літо в Європі призвело до зменшення врожаю у  Франції, Італії та Іспанії, але покращилась якість часнику. Зростання витрат на вирощування та доставку створює тиск на ринок. Також  швидке зростання вартості енергії вплинуло на вартість зберігання часнику.

Нідерланди: доступно більше фіолетового, ніж білого часнику
За словами голландського імпортера, урожай часнику в усьому світі демонструє неоднозначну картину. У деяких китайських містах досі діє локдаун, а склади простоюють. І в Іспанії, і в Китаї фіолетового часнику більше, ніж білого. Якість китайського часнику набагато краща, ніж це було за останні три сезони через кращу погоду під час збору врожаю. В Іспанії спека справді завдала певної шкоди. Через війну в Україні та нову систему квот на часник багато часнику з Китаю прибуло до ЄС в останньому кварталі 2021 року, в результаті чого багато часнику старого врожаю тепер доступно у вересні.

З огляду на збільшення витрат через обмінний курс, дорогі морські перевезення та інші витрати, імпортер каже, що ціни на часник доведеться підняти.

Німеччина: дефіцит більших калібрів
Погода протягом минулого вегетаційного сезону в Іспанії була надто дощовою на початку та надто спекотною наприкінці. За словами імпортера, це призвело до менших калібрів і меншого тоннажу. «Середні калібри 50-60 для сітки 300 г гарантовані, а ось великокаліберний продукт (60-70-80-90) для оптових ринків менш доступний. Крім того, в цьому сегменті розумної альтернативи теж немає».

Тим часом французький маркетинговий сезон також у розпалі. «Замість білого часнику все більше виходять на перший план ярі сорти, оскільки вони більш урожайні та стійкіші». У випадку часнику з Китаю необхідна кількість постійно доступна зі стабільними продажами. «Але пошук джерел залишається складним, оскільки ставки на фрахт іноді збільшуються вчетверо або в п’ять разів».

Франція: скорочений сезон
Цього року часник пережив досить складний сезон. Хоча збір урожаю 2022 року розпочався в хороших умовах на початку червня, на 8-10 днів раніше запланованого терміну, поява хвороби Waxy Breakdown вплинула на продукт. У фіолетового часнику врожайність значно нижча через дуже суху весну та недостатнє зрошення на деяких ділянках, що впливає на розміри (від середнього до малого) та відсутність забарвлення. Для білого часнику збір врожаю розпочався за дуже хороших погодних умов, як і сушіння. Спостерігалося збільшення площі поверхні та зниження врожайності на ділянках із незначним зрошенням або без нього. У рожевого часнику, який більше за інших постраждав від посухи, очікується значне зменшення обсягів, приблизно на 50% і до 80% на незрошуваних ділянках. Ситуація, яка змусила виробників часнику організувати кризову зустріч два тижні тому з двома посередниками та двома сенаторами. На ринку товар легко продається, але через брак обсягів сезон буде коротшим.

 

Італія: посуха спричиняє зменшення розміру та об’єму, але покращує якість
У північній Італії виробництво часнику у 2022 році постраждало від посухи, тому врожайність падає. Голова одного з великих кооперативів каже, що останні тижні ціни на сирий необроблений продукт були дуже низькими, навіть нижчими від собівартості. Однак із середини вересня справи йдуть набагато краще, ціни зросли щонайменше на 15%. «Упакований і перероблений часник на переробних підприємствах оплачується по 4-6 євро/кг. Якість дуже хороша: з одного боку посуха знизила врожайність, з іншого — покращила якість. Але зараз дуже важкі місяці. попереду, оскільки часник повинен зберігатися при низьких температурах, а витрати на енергію дуже високі».

Трейдер із південної Італії також говорить про деякі несміливі спроби відновлення ринку часнику, але нам потрібно зачекати до кінця жовтня, щоб мати більш ясну ситуацію. «На даний момент більше значення приділяється якості. Тому ціни, здається, зростають, але на практиці потрібно враховувати вищі витрати на робочу силу та відходи. Також більше уваги приділяється великим розмірам, яких бракує. .”

Сезон збору сицилійського часнику в основному закінчувався наприкінці червня. «Якщо до минулого року ціни були на рівні минулих років, то цього року виробники були змушені їх підняти через шалене подорожчання палива, добрив, електроенергії тощо. Але на цьому причини не закінчуються: надмірні опади під час передпосівної фази минулої осені/зими завадила виробникам оптимально підготувати землю, — пояснює один із сицилійських виробників. — Нам довелося отримати щонайменше три удари: збільшення загальних витрат, неідеальний сезон із зниженням на 40% розміру, і на 30-40% менше виробництва від загальної площі».

За останніми даними, за останні 12 місяців, що закінчилися липнем 2022 року, часник купували майже 13,5 млн домогосподарств (52%). Ця цифра трохи зменшилася порівняно з останніми періодами: лише на початку 2022 року нарахували 14 мільйонів.

Іспанія: Зростання витрат шкодить конкурентоспроможності іспанського часнику
Іспанський часниковий сектор стикається з великими труднощами цього сезону. Збір урожаю завершили наприкінці липня. Були певні проблеми з якістю раннього часнику внаслідок посухи та високих температур, що почались у травні; втрата якості не є суттєвою, але це помітно на сухості зовнішньої шкіри. Що стосується фіолетового часнику, то в останні місяці спостерігалося значне зменшення калібрів через високі температури, особливо вночі, які прискорили закриття часникового циклу та процес його сушіння. Хоча, навпаки, оскільки не було дощу, високі температури дуже добре висушили продукт природним шляхом і дозволили йому мати дуже хорошу якість, незважаючи на менші розміри.

На внутрішньому ринку попит дуже помірний. Виробництво не таке високе, як очікувалося, і на міжнародному рівні іспанські експортери не можуть запропонувати свою продукцію за конкурентоспроможною ціною, оскільки витрати на транспортування зросли настільки, що вони майже недоступні для операторів різних країн призначення. Таким чином, Іспанія, яка є основним європейським виробником часнику, втрачає конкурентоспроможність на міжнародному рівні, беручи до уваги, що зазвичай більше 70% іспанського виробництва експортується приблизно в 57 різних країн.

Прямо зараз такі країни, як Марокко чи Єгипет, користуються цією ситуацією на ринках, де Іспанія була лідером ринку, оскільки вони можуть пропонувати свій часник за нижчою ціною, оскільки витрати на його виробництво набагато нижчі; лише витрати на зарплату становлять у найкращому випадку восьму чи дев’яту частину, ніж іспанські. Водночас Китай цього року відправляє величезні обсяги на європейські ринки. Наприклад, у той час як ціни на вантажні перевезення з Китаю до Європи падають, ціни з Іспанії до США, які були другим основним експортним ринком для Іспанії у другому кварталі цього року, продовжують зростати. Наприклад, у той час як вартість фрахту з Кіндао до Валенсії становить близько 5000 євро, вартість перевезення з Валенсії до східного узбережжя США становить приблизно 11 000 євро, а лише минулого року вона становила близько 5000 євро.

Слідкуйте за нами в соцмережах
Facebook https://www.facebook.com/bizagro
Telegram https://t.me/bizagro

Читайте також
Ціна пшениці на світових біржах зростає на очікуваннях ескалації війни в Україні