Наука Новини

Вчені проти схвалення гліфосату у Євросоюзі

Європейська комісія (ЕК) запропонувала повторно схвалити гліфосат, який входить до складу поширених засобів для знищення бур’янів. Експерти та екологи висловлюють стурбованість тим, як постійне використання цієї хімічної речовини позначається на харчуванні та продовольчій безпеці.

Якщо новий регламент буде схвалено Постійним комітетом ЄК з рослин, тварин, харчових продуктів та кормів (SCoPAFF) 12 жовтня, то спірний хімікат буде дозволено до застосування в ЄС ще на десять років.

Тьєрк Далхуйзен з Європейської мережі боротьби з пестицидами (PAN) зазначає, що більшість незалежних учених-експертів згодні з тим, що гліфосат дуже негативно впливає на здоров’я, біорізноманіття, життя в ґрунті та якість води. Оскільки він є найбільш широко використовуваним засобом боротьби з бур’янами у багатьох країнах, це має велике значення.

Не становить «критичної небезпеки»

Незважаючи на те, що у 2015 році ВООЗ назвала гліфосат «імовірним канцерогеном людини», у 2017 році цей хімікат був знову дозволений до застосування в ЄС до 15 грудня 2023 року.

Минулого тижня Єврокомісія розробила проект аналогічної постанови щодо гліфосату після того, як Управління з безпеки харчових продуктів ЄС (EFSA) і Європейське хімічне агентство (ECHA) визнали його таким, що не є «критичною небезпекою».

Але PAN не згодна з цим вердиктом, посилаючись на результати незалежних досліджень, що пов’язують гліфосат з окислювальним стресом, який може викликати пошкодження ДНК і рак, токсичність для мозку дорослих та дітей. Йдеться і про те, що цей хімікат впливає на мікробіом кишечника і надає гормональну (ендокринну) руйнівну дію.

«Такі органи ЄС, як EFSA та ECHA, не можуть належним чином оцінити ситуацію, оскільки вони працюють за керівництвами, в яких пріоритет надається дослідженням, проведеним промисловістю, та значною мірою ігноруються дослідження незалежних учених», – зазначають у PAN. – Ці органи ЄС не згодні з думкою багатьох науковців та таких відомих організацій, як Міжнародний інститут дослідження раку IARC та Французьке управління охорони здоров’я INSERM.

Звіт PAN, опублікований у березні цього року, показав, що всім відомих випадків масового застосування гліфосату існують нехімічні альтернативи.

Еоін Дубскі з міжнародної правозахисної організації Ekō стверджує, що група Glyphosate Renewal Group (GRG), яка подала до Єврокомісії запит на повторний дозвіл, не надала владі ЄС відповідних результатів, «що суперечить закону». За його словами, дослідження, до яких GRG мала доступ, показали значні порушення поведінки у молодих щурів, коли їхні матері зазнавали впливу гліфосату під час вагітності.

«Щодо продовольчої безпеки, то дослідження показують, що гліфосат завдає шкоди рибі та іншим нецільовим видам. Продовольча безпека та суверенітет дуже важливі і безпосередньо пов’язані зі здоров’ям довкілля, включаючи якість води, здоров’я ґрунту та біорізноманіття», — каже він. Дубскі також нагадує, що мета-аналітичний огляд наукових праць 2021 року показав, що більшість видів бджіл, включаючи диких та одиночних, значно страждають від негативних наслідків при впливі гліфосату.

Хто переможе?

Враховуючи побоювання щодо впливу цієї хімічної речовини на здоров’я та якість продуктів харчування, що широко споживаються в ЄС, а також вплив на здоров’я громадян та навколишнє середовище, багато хто ставить під сумнів мотиви ЄС розглядати питання про повторне затвердження гліфосату.

Кріс Метманн, виконавчий директор організації FoodWatch Germany, заявив, що пропозиція ЄК неприйнятна: «З одного боку, Урсула фон дер Ляйєн (голова Єврокомісії) обіцяє, що в Європі розпилюватиметься менше пестицидів, і водночас хоче дозволити це ще на десять. років. Це не вселяє довіри.

Голова ЄК любить, щоб її прославляли за її «Зелений курс», який має зробити ЄС більш зеленим та стійким. Однак пропозиція ЄК щодо продовження дозволу на використання гліфосату руйнує довіру до «Зеленого курсу» ЄС. Якщо ми хочемо забезпечити продовольчу безпеку в Європі, то нам потрібно не більше пестицидів, а навпаки, менше.

Представники урядів країн ЄС, які зберуться 12 жовтня, можуть ще відхилити пропозицію Комісії. Австрія вже дала зрозуміти, що голосуватиме проти проекту ухвали.
Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram