Новини

Жири та протеїни вивели ціновий індекс в плюс – торги GDT

Зростання цінового індексу за результатами торгів ймовірно пов’язане з активізацією попиту на сири та вершкове масло на зовнішніх ринках, зростанням попиту на сухе незбиране молоко в Океанії, де скорочується виробництво молока-сировини.

Про це повідомив аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.

За його словами, сприятливими умовами для зростання світового попиту на молочні продукти є повернення покупців з Близького Сходу та Північної Африки після завершення Рамадану, а також поступове відновлення економічного росту в Китаї.

У вівторок, 7 травня, відбулися 355-ті торги GDT, за результатами яких ціновий індекс склав 1106 і збільшився на 20 пунктів (+1,8%) з моменту проведення попереднього аукціону 16 квітня. Середня ціна на молочні продукти склала 3708 дол. за тону, що на 118 дол. більше порівняно до результатів попередніх торгів. Під час торгів було продано 19231 тон біржових товарів, що на 1577 тон менше порівняно до минулого аукціону. Мінімальна пропозиція була зафіксована на рівні 18106 тон, а максимальна – на рівні 22332 тон. В торгах взяли участь 172 оператори молочного ринку, що на 19 компаній більше порівняно до 16 квітня.

За результатами торгів, ціна на зневоднений молочний жир склала 7124 дол. за тону (+1,2%). Даний продукт використовується головним чином в харчовій промисловості Океанії, де спостерігалося скорочення надою під впливом погодних факторів. Відповідно, зменшення обсягів переробки мало вплинути на обмеження пропозиції товару на ринку. Свою роль грає порушення свободи судноплавства в Червоному морі через дії йєменських бойовиків-хуситів, які обстрілюють комерційні транспорти. Експортери змушені переплачувати за більші терміни доставки з Європи в Азію альтернативним маршрутом в обхід Африки. Організатори торгів прогнозують збільшення ціни на зневоднений молочний жир на 2% в червні і на 1,4% в липні.

Читайте також: Перспектива збуту великих обсягів сиру не найкраща – аналітики

Вершкове масло на цих торгах подорожчало до 6593 дол. за тону (+2,1%). Попит на вершкове масло активізувався в Європі в сезон аспарагусу. Масло використовується як інгредієнт у стравах з аспарагусу. Минулого тижня в США активізувалися продажі масла в супермаркетах та збільшилися закупки товару закладами громадського харчування. Американські молокопереробні підприємства працювали в квітні на склад та робили запаси вершкового масла до кінця літа, користуючись збільшенням пропозиції молока-сировини навесні. Попит на вершкове масло активізувався в Океанії внаслідок несприятливих погодних умов.

Вірогідно, що імпортне масло може цікавити китайських покупців. За даними AHDB, внутрішнє виробництво в Китаї продуктів з високою доданою вартістю, таких як масло, обмежене і тому існує потенціал для зростання імпортного попиту на товар. Зазвичай попит на вершкове масло збільшується з боку хлібопекарень та закладів громадського харчування під час економічного зростання. Економіка Китаю поступово відновлює ріст після спаду. За даними Національного бюро статистики КНР, в першому кварталі 2024 року ВВП склав 4,1 трлн дол., що на 5,3% більше ніж торік і на 1,6% більше порівняно до попереднього кварталу. Також завершення Рамадану створює перспективи для росту активності покупців з Близького Сходу та Північної Африки. Згідно прогнозу GDT, в червні вершкове масло може подорожчати на 4,8%, а в липні – на 2,5%.

Ціна на сухе незбиране молоко склала 3350 дол. за тону, що на 2,4% більше порівняно до результатів торгів 16 квітня. Сухе незбиране молоко користується попитом в Океанії на фоні скорочення обсягів виробництва молока-сировини в регіоні. Однак, ситуація в Китаї не сприяє суттєвій активізації імпортного попиту на товар. В AHDB припускають, що уповільнення темпів зростання населення в Китаї стримує зростання споживання молочних продуктів, а збільшення внутрішнього виробництва молока-сировини впливає на скорочення імпортного попиту в країні на сухе молоко. Продавці чекають початку поставок 20-25 тис. тон сухого незбираного молока в Алжир в короткостроковій перспективі, за результатам тендеру проведеного агенцією ONIL в кінці березня. Організатори аукціону очікують зростання ціни на сухе незбиране молоко на 2,2% в червні і на 1,9% в липні.

Ціна на сухе знежирене молоко склала 2551 дол. за тону, що на 0,4% більше порівняно до результатів попередніх торгів. За даними USDA, попит на сухе знежирене молоко послабився на зовнішніх ринках порівняно до попередніх тижнів. В Мексиці сповільнився імпортний попит на сухе знежирене молоко на фоні збільшення локального виробництва молока-сировини. За інформацією операторів ринку, компанії зі США продають товар по заниженим цінам в країни ближнього зарубіжжя. Зростання світового попиту на сухе молоко стримує китайський фактор. За даними аналітика AHDB Бекі Сміт, в 2023 році Китай скоротив імпорт молочних продуктів на 12%, у тому числі сухого знежиреного молока. Ринок очікує початку поставок 25 тис. тон сухого знежиреного молока в Алжир в найближчі місяці, згідно результатам березневого тендеру агенції ONIL. Згідно прогнозу GDT, очікується зростання ціни на сухе знежирене молоко на 0,5% в червні і на 0,2% в липні.

Сир Чеддер подорожчав до 4257 дол. за тону (+8%), а сир Моцарелла – до 3840 дол. за тону (+2,3%). Попит на сири досить активний в торгівельних мережах та закладах громадського харчування Європи. Це може бути пов’язано з початком туристичного сезону в країнах Південної Європи, а також з підготовкою до заходів пов’язаних з Днем пам’яті жертв Другої Світової війни 8 травня та Дня Європи, який відзначають 9 травня. В ЄС скорочуються запаси молодих сирів. За даними USDA, активізується попит на сири на зовнішніх ринках, що може бути пов’язано з поверненням покупців з країн Близького Сходу та Північної Африки після завершення Рамадану. За даними AHDB, в 2023 році країни Близького Сходу імпортували 1,5 тис. тон сиру Моцарела, що навіть більше ніж закупив Китай (1,44 тис. тон).

Досить активний попит на сири в Океанії, на фоні сезонного зменшення обсягів виробництва молока-сировини, та в США. Оскільки в Китаї переробні потужності з виробництва молочних продуктів з доданою вартістю обмежені, а споживчий попит може зростати по мірі відновлення економічного росту, не виключено, що серед місцевих покупців зросте інтерес до збільшення імпорту сирів. В Rabobank прогнозують збільшення попиту в Китаї на імпортні сири до 320 тис. тон до 2030 року. Організатори торгів припускають подальше зростання ціни на сир Чеддер на 6,5% в червні і на 3,9% в липні. На їх думку, Моцарела може подорожчати на 2,3% в липні.

Лактоза подешевшала до 739 дол. за тону (-1,3%). За даними USDA, попит на товар посилюється на зовнішніх ринках, а експортери постачають лактозу за цінами нижнього діапазону щоби ефективно конкурувати. В США попит на лактозу поступово зростає, ймовірно, з наближенням літніх канікул, сезону відпусток та збільшення споживання морозива. Згідно прогнозу GDT, лактоза ймовірно подешевіє на 1,3% в липні.

Ціна на суху маслянку склала 2545 (+1,7%). За оцінками USDA, товар користується певним попитом на зовнішніх ринках. Даний інгредієнт використовується у виробництві морозива, продажі якого зростають влітку.

Наступні торги GDT відбудуться 21 травня.

Як повідомлялось раніше, сезон великого молока в Європі стримує підвищення цін на молоко.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram