Новини

Сезон великого молока в Європі стримує підвищення цін на молоко – асоціація

Зростання цін на молоко в Європі стримує сезонне збільшення обсягів надою, але ситуація може змінитися в найближчі місяці, якщо літо буде спекотним, а рентабельність виробництва молока продовжить падати.

Про це заявив аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.

За попередніми даними Єврокомісії, в квітні 2024 року середня ціна на молоко-сировину в ЄС склала 46,31 євроцентів за кг, що на 0,2% менше ніж в березні. Порівняно до ціни станом на квітень 2023 року, молоко в ЄС подешевшало на 2,6%. В Україні минулого місяця молоко-сировина в середньому коштувала 38,13 євроцентів за кг.

Порівняно до березня поточного року ціна на молоко-сировину несуттєво підвищилась в восьмі країнах-членах ЄС. Серед великих виробників і експортерів молочної продукції, ціни на сировину вийшли в плюс лише в Нідерландах до 46,75 євроцентів за кг (+0,5%) та Польщі до 47,89 євроцентів за кг (+0,1%) порівняно до березня 2024 року.

Читайте також: Настав переломний момент. Конкуренція на українському ринку сиру зростає

В квітні закупівельні ціни не змінилися в Німеччині, Данії, Іспанії, Португалії, на Мальті і Кіпрі, порівняно до березня. Порівняно до березня 2024 року молоко-сировина найбільше подешевіла у Чехії до 41,67 євроцентів за кг (-1,9%), Литві до 40,88 євроцентів за кг (-3,5%), Словаччині до 40,42 євроцентів за кг (-5,9%). В інших європейських країнах темпи зниження цін на молоко були менше 1% порівняно до попереднього місяця.

Традиційно найдорожче молоко-сировина – на Кіпрі (64,61 євроцентів за кг), Мальті (55,75 євроцентів за кг), у Греції (52,40 євроцентів за кг). Найнижчі ціни за молоко отримують фермери в Латвії (39,60 євроцентів за кг), Литва (40,88 євроцентів за кг) та Чехії (41,67 євроцентів за кг).

Порівняно до квітня 2023 року ціни на молоко-сировину виросли в Бельгії (+6,3%), Ірландії (+3,2%), Латвії (+12,3%), Литві (+7,2%), Нідерландах (+4,3%) та Польщі (+2,4%).

За словами Кухалейшвілі, середня ціна на молоко-сировину в ЄС в квітні не суттєво знизилась і, здебільшого відповідає рівню попереднього місяця. Ріст цін на молоко стримує сезонне збільшення обсягів надою завдяки теплій погоді та збільшенню пасовищ. Зокрема, збільшують виробництво молока-сировини країни Центрально-Східної Європи. Вірогідно, суттєвого обвалу цін на молоко не відбулося, оскільки його пропозиція відповідає попиту. Ймовірно, це пов’язано з активним попитом на сировину з боку сироварів напередодні туристичного сезону в країнах Південної Європи та з боку виробників вершкового масла під час сезону аспарагусу. Вершкове масло використовується як інгредієнт під час приготування страв з аспарагусу.

Виробництво молока-сировини не є однорідним в різних кутках Європи. Згідно Rabobank, в північно-західному регіоні, а саме в Данії, Німеччині, Нідерландах та Бельгії існують ознаки скорочення обсягів надою внаслідок тривалого зниження прибутковості ферм, екологічних обмежень, нестачі робочої сили, більш суворих погодних умов. Жорсткіші вимоги щодо якості води та скорочення використання мінеральних добрив можуть пришвидшити темпи скорочення виробництва молока в цих країнах. Втрачаючи прибутковість бізнесу внаслідок збільшення виробничих витрат і відносно низьких цін на молоко, достатньо фермерів залишають молочну галузь або скорочують поголів’я корів, що в результаті впливає на скорочення обсягів надою і в перспективі може сприяти жорсткій конкуренції за сировину між молокопереробними підприємствами за вільні обсяги сировини і підвищенню закупівельних цін.

Молоко-сировина в Україні сьогодні коштує на 21% дешевше порівняно до середньої європейської ціни, що створює підстави до збільшення обсягів експорту в Європу біржових товарів, таких як вершкове масло або молочні консерви. Такий сценарій розвитку подій вірогідний, якщо обсяги надою в Європі почнуть скорочуватися у випадку сильної спеки влітку. В USDA припускають, що в 2024 році обсяги виробництва молока-сировини в ЄС можуть бути нижчими порівняно до минулого року.

Як повідомлялось раніше, перспектива збуту великих обсягів сиру не найкраща.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram