Новини

Обмежений попит на сухе молоко обвалив ціни на торгах GDT

Слабкий попит на сухе молоко серед великих покупців вплинув на зменшення цінового індексу за результатами торгів GDT. Хоча, інтерес покупців до сирів, лактози та сухої маслянки напередодні Великодня залишається активним.

Про це повідомив аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.

У вівторок, 5 березня, відбулися 351 торги GDT, за результатами яких ціновий індекс склав 1086 і знизився на 26 пунктів (-2,3%) з моменту проведення попереднього аукціону 20 лютого. Середня ціна на молочні продукти склала 3630 дол. за тону, що на 34 дол. менше порівняно до результатів попередніх торгів. Під час торгів було продано 21235 тонн біржових товарів, що на 3071 тону менше порівняно до минулого аукціону. Мінімальна пропозиція була зафіксована на рівні 20535 тонн, а максимальна – на рівні 24965 тонн. В торгах взяли участь 172 оператори молочного ринку, що на 17 компаній більше порівняно до 20 лютого.

За результатами торгів, ціна на зневоднений молочний жир склала 6637 дол. за тону (+1,4%). На підвищення вартості зневодненого молочного жиру може впливати сезонний фактор, оскільки даний продукт використовується як інгредієнт у виробництві шоколаду та інших солодощів, продажі яких зростають в Америці та Європі в період святкування Великодня.

У 2024 році католики та протестанти святкуватимуть Пасху 31 березня. Фактором підвищення цін на зневоднений молочний жир залишається руйнування напрацьованих логістичних маршрутів з Європи в Азію через Суецький канал та Червоне море внаслідок терористичної діяльності єменських хуситів, які завдають ракетних ударів по комерційних суднах. Тому, для доставки молочних продуктів з Нової Зеландії до країн Близького Сходу та Північної Африки або з Європи до Південно-Східної Азії чи Китаю потрібно витрачати на 14 днів більше минаючи африканський мис Доброї Надії. Це призводить до збільшення транспортних витрат. Організатори торгів прогнозують збільшення ціни на зневоднений молочний жир на 3,7% у квітні та на 3,6% в травні.

Вершкове масло на цих торгах подешевшало до 6461 дол. за тону (-1%) вслід за падінням ф’ючерсних котирувань по маслу протягом останніх двох тижнів. За даними USDA, попит на масло стабілізувався в Європі в секторі харчової промисловості. Європейські молокопереробні підприємства нарощують складські запаси масла. Сповільнився попит на масло на сході США. Однак, зниження цін на товар не було суттєвим завдяки активному попиту на фасоване масло в торговельних мережах Європи. Попит на новозеландське вершкове масло існує в країнах Азії. Згідно прогнозу GDT, очікується скорочення цін на масло на 1,3% в квітні та на 1,7% в травні.

Читайте також: Тренд підвищення ціни в ЄС на молокосировину в грудні продовжився – асоціація

Сухе знежирене молоко подешевшало до 2640 дол. за тону, що на 5,2% менше порівняно до попереднього аукціону. Ціна на сухе незбиране молоко склала 3286 дол. за тону, що на 2,8% менше порівняно до результатів торгів 20 лютого. На думку молочного брокера Ever.Ag Джона Спейнгоура ймовірними причинами обвалу цін на сухе молоко є низька купівельна активність з боку Китаю. Старіння нації, збільшення виробництва молока всередині країни, а також продовження кризових явищ в економіці не сприяють ажіотажу на молочні продукти з боку пекарень та закладів громадського харчування, які відвідує менша кількість громадян. За даними аналітика AHDB Бекі Сміт, у 2023 році Китай скоротив імпорт молочних продуктів на 12%, у тому числі сухого незбираного молока.

Зменшився попит на сухе молоко в країнах Близького Сходу та Північної Африки, які вже підготувалися до Рамадану, який почнеться 10 березня. Попит на сухе знежирене молоко активізувався в США напередодні Великодня. Імпорт сухого незбираного молока цікавить Бразилію, де виробництво молока скорочується під впливом спеки. Згідно з прогнозом GDT, очікується зниження ціни на сухе знежирене молоко на 5,1% у квітні та травні. Організатори аукціону очікують зниження ціни на сухе незбиране молоко на 3,3% у квітні та травні.

Сир Чеддер подорожчав до 4277 дол. за тону (+4%), а ціна на Моцарелу склала 3945 дол. за тону (-0,4%) і залишилася на відносно стабільному рівні з моменту проведення попередніх торгів GDT. За оцінками USDA, експортний попит на сири європейського та американського виробництва досить активний на зовнішніх ринках. Запаси сирів на складах в Європі менші ніж торік, а попит випереджає існуючу пропозицію. За інформацією менеджера заводу Fonterra в містечку Дарфілд Метта Сміта, зростання середнього класу в Китаї стимулює попит на вершковий сир, який китайці споживають разом з традиційними стравами національної кухні. Організатори торгів припускають подальше збільшення ціни на сир Чеддер на 4,7% у квітні та на 4,6% в травні, але очікують, що ціна на сир Моцарелла залишатиметься стабільною і знизиться лише на 0,4% в травні.

Лактоза подорожчала до 818 дол. за тону (+4,8%), а суха маслянка виросла в ціні до 2504 (+3,7%) на останньому аукціоні. Попит на лактозу досить активний на зовнішніх ринках і покупці роблять запаси на другий квартал 2024 року. Маслянка має активний попит у США. Інтерес покупців по даних позиціях може бути пов’язаний з підготовкою до Великодня та весняних канікул. Дані інгредієнти використовуються в харчовій промисловості, у тому числі у виробництві солодощів, продажі яких зростають в періоди свят та відпочинку. Організатори торгів прогнозують, що лактоза подорожчає на 4,8% в травні, а суха маслянка виросте в ціні на 23,7% у квітні та на 2,8% в травні.

Наступні торги GDT відбудуться 19 березня.

Як повідомлялось раніше, у Кіровоградській області за рік ціна на молоко зросла на 20%.

Все про агробізнес в соцмережах Facebook та Telegram