Головне

Вимираючі землі: як фермери борються за збереження «шкіри Землі»

Цієї весни в запорошеному Кукурудзяному поясі Америки земля тонула. У басейні річки Янцзи в Китаї вона пересохла. Фермери в обох ведуть програну битву за порятунок ґрунту, який виробляє нашу їжу. Репортаж Reuters

Керолін Олсон вважає, що вона зробила все можливе, щоб захистити свою ферму площею 1100 акрів поблизу Коттонвуда, штат Міннесота. Навколо своїх полів вона вирощує буферні смуги високої трави заввишки три фути, щоб захистити ґрунт, а взимку садить культури, щоб забезпечити ґрунтовий покрив.
«Коли випадає стільки дощу, майже чотири дюйми приблизно за годину, навіть ваші найкращі навички вилітають у вікно», — сказала 55-річна жінка, чия ферма належить сім’ї її чоловіка з 1913 року.
70-річний фермер Ху підбирає мертву мідію в сільському ставку, який висох приблизно 10 днів тому, коли в регіоні в селі Сіньяо спостерігається посуха.

Навпаки, не вистачає води у величезному басейні Янцзи, який дає третину врожаю Китаю. Вчені вдаються до пуску ракет у хмари, щоб штучно «засіяти» їх дощем, сподіваючись відновити ґрунт, який втратив поживні речовини через високі температури.

Однак це не срібна куля.

Відповідно до інтерв’ю Reuters із десятками фермерів, вчених та інших ґрунтів, від Сполучених Штатів і Китаю до Кенії людські зусилля щодо збереження ґрунту виявляються неспроможними для дедалі більш екстремальних погодних умов, які завдають шкоди живій системі та виснажують її здатність виробляти їжу. фахівців.

За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO), ерозія ґрунту може призвести до 10% втрати світового виробництва сільськогосподарських культур до 2050 року. З огляду на те, що до того часу населення світу зросте на п’яту частину до майже 10 мільярдів, недоїдання та голод охоплять все більше людей.

Небагато місць переживають глибшу кризу, ніж пасовища північної Кенії, де дедалі глибша посуха оголила рослинність, піддаючи ґрунт шкоди та перешкоджаючи адаптації методів землеробства.

Читайте також: Прямі і непрямі збитки АПК України внаслідок війни з РФ перевищили $40 млрд

«Ґрунт, який там залишився, дуже вразливий, як шкіра Землі… ви не одягаєтеся, коли світить сонце», — сказала Лі Енн Віновецкі, ґрунтознавець із Найробі в дослідницькому центрі CIFOR-ICRAF. користь дерев для людей і ландшафту.

ФАЛЬШИЙ ДОЩ: ВИШЕНЬКА НА ТОРТЕ

Вчені ООН стверджують, що природі може знадобитися до 1000 років, щоб створити 2-3 см ґрунту, що робить його збереження критичним.

Рослини ростуть, поглинаючи сонячне світло та вуглекислий газ. Вони повертають вуглець у ґрунт, живлячи мікроорганізми, які, у свою чергу, створюють умови для росту більшої кількості рослин.
Drought-stricken sesame crops stand in a field in Xinyao village

За словами фахівців, екстремальна погода, яка частково спричинена зміною клімату, не тільки завдає шкоди врожаю, але й розмиває ґрунт і виснажує такі поживні речовини, як вуглець, азот і фосфор, із складної екосистеми.

Це призводить до деградації землі – зниження її здатності підтримувати життя рослин, а також тварин і людей.

Згідно з даними Організації Об’єднаних Націй, одна третина загальної площі суші в світі вже деградувала через ерозію, виснаження поживних речовин або іншим чином.

Рональд Варгас, ґрунтознавець і секретар Глобального ґрунтового партнерства ФАО, сказав, що екстремальні погодні умови прискорюють деградацію ґрунту, яка вже була спричинена вирубкою лісів, надмірним випасом худоби та неправильним використанням добрив.

«Деградація земель – це порочне коло. Якщо ви деградували ґрунти, і у вас є ці погані (погодні) явища, то у вас є дуже погані другі наслідки», – сказав Варгас.

Щодо прогнозованих ФАО втрат світового виробництва сільськогосподарських культур, він додав: «Ці 10% представляють реальну проблему для продовольчої безпеки».

ІНЖЕНЕРНИЙ ДОЩ

Американський Середній Захід, висохлий від дощів цього літа, насправді з часом стає вологішим.

Згідно з даними Daily Erosion Project, ініціативи Університету штату Айова, спрямованої на оцінку втрат ґрунту, зливи, що пройшли протягом трьох днів у середині травня, змили до трьох тонн бруду на акр у двох десятках округів Міннесоти.

Рейчел Шаттман, доцент кафедри сталого сільського господарства в Університеті штату Мен, сказала, що Середній Захід і Північний Схід США особливо вразливі до ерозії земель, оскільки тут випадає більше дощів, ніж зазвичай, і ця тенденція, як очікується, триватиме до кінця століття.

У басейні річки Янцзи волога погода віталася б. Сільськогосподарські пояси в регіоні, що простягаються від Сичуаня на південному заході до Шанхаю на східному узбережжі, отримали на 40% менше опадів за літо, ніж зазвичай, і випалювали при рекордно високих температурах.

Лю Чжиюй, чиновник міністерства водних ресурсів Китаю, заявив у серпні, що через посуху третина ґрунту в шести ключових сільськогосподарських провінціях вздовж верхньої та середньої течії Янцзи була сухішою, ніж це оптимально. десятої частини сільських округів у цих провінціях ґрунти страждали від «значного виснаження води».

Читайте також: Євросоюз виділить €1 млрд для вивезення зерна з України

Програма хмарного посіву в Китаї запропонувала деяке полегшення: тільки в серпні було запущено 211 операцій, щоб викликати випадання опадів на 1,45 мільйона квадратних кілометрів висохлих сільськогосподарських угідь, але експерти кажуть, що це не довгострокове рішення.

«Штучні опади можуть бути лише вишенькою на торті», — сказав на брифінгу для ЗМІ у вересні Чжао Чжицян, віце-директор офісу зміни погоди Китаю. Він не повідомив, чи пройшли операції успішно.

Подібним чином інші заходи, такі як копання тисяч нових колодязів і заохочення фермерів до зміни культур для підвищення врожайності, мають обмежений вплив.

Фермери навколо зморщеного озера Поянг у провінції Цзянсі повідомили Reuters, що всі види сільськогосподарських культур сильно недорозвинені через відсутність опадів. 70-річний Ху Баолінь із села Сіньяо сказав, що його насіння ріпаку навіть не зацвіло, а його плід помело становив третину свого звичайного розміру.

У сільськогосподарському районі Хукоу в Цзянсі багато плантацій кунжуту, кукурудзи, солодкої картоплі та бавовни висохли, сказав 72-річний житель, який назвав лише своє прізвище Чень, збираючи печене поле для рису, щоб відвезти його додому. годувати його курей.

ВЕРБЛЮДИ ПРИХОДЯТЬ, ЖИРАФИ ЙДУТЬ

Деякі експерти налаштовані оптимістично, що світ може відійти від небезпеки, принаймні в деяких місцях.

Цього року ФАО розробила проект плану дій, який спрямований на покращення та підтримку здоров’я 50% глобальних ґрунтів до 2030 року, запроваджуючи такі практики, як сівозміна та агролісомеліорація, система землекористування, яка передбачає висаджування дерев на посівах і пасовищах і навколо них.

Крістін Морган, головний науковий співробітник Інституту здоров’я ґрунту в Північній Кароліні, сказала, що ґрунти можуть відновитися, якщо фермери ширше застосовуватимуть кращі методи.

“Ми завжди думаємо, що щось нове врятує нас”, – сказав Морган. «Але насправді нам просто потрібно змінити свою поведінку».

Варіанти включають не обробіток ґрунту, щоб зменшити ерозію, і посадку несезонних покривних культур, щоб запобігти ерозії та втраті поживних речовин. Відповідно до оцінок BMO Capital Markets, ці методи застосовуються лише на 25% і 4% сільськогосподарських акрів відповідно, згідно з якими капітальний ремонт систем вирощування спричинив початкові витрати для фермерів із втратою врожайності в перші роки.

Однак у Кенії збитки жахливі.
Drought in Kenya forces Maasai herders to sell emaciated cattle in Kajiado

«Коли я був молодим, ґрунт ніколи не був таким піщаним», — сказав 50-річний Маліян Лекопір, фермер, який займається вирощуванням великої рогатої худоби та кіз у регіоні Самбуру, піднімаючи землю у повітря.

«Раніше це місце було таким гарним. Раніше поруч з нашими козами паслися жирафи, зебри, газелі. Тепер усіх тварин уже немає, і струмки висохли».

Дійсно, земля в країні висихає, де тривалі посухи стали більш поширеними з 2000 року, причому нинішня посуха є найгіршою за чотири десятиліття.

Згідно з даними міністерства навколишнього середовища Кенії, понад 60% загальної території країни вважаються сильно деградованими, а понад 27% – дуже сильно деградованими, беручи до уваги такі фактори, як рослинний покрив і його здатність протистояти ерозії. Це відбувається незважаючи на зусилля зелених груп, які заохочують фермерів використовувати нульовий або мінімальний обробіток землі та використовувати агролісорозведення.

Ніхто з дітей, які граються в селі Лекопір на півночі Кенії, не пам’ятає справжнього сезону дощів. Вони звикли вирощувати верблюдів і уникати розростаючої павутини курних ярів, жодної з яких не було за часів молодості Лекопіра.

За словами Лекопіра, через посуху джерела води, на які покладається це село, дедалі більше застоюють, через що діти хворіють. Щоб зберегти решту великої рогатої худоби та кіз, пастухам часто доводиться ходити сотні миль у пошуках води чи пасовища.

Трава зникла з більшої частини великих пасовищ Кенії, залишивши землю схильною до майбутнього ущільнення або ерозії, сказав ґрунтознавець Віновецкі з CIFOR-ICRAF.

У Кенії, Індії та багатьох інших місцях по всьому світу зазнало стільки ерозії ґрунту, що насіннєвий банк землі — насіння трави, готове прорости після дощу — також вичерпався, а це означає, що відновлення деяких територій потребуватиме повторного посіву вручну, сказав Тор-Гуннар. Ваген, головний науковий співробітник CIFOR-ICRAF.

«Вся система перебуває на переломному етапі. Зміна клімату лише прискорює все це».

Оперативні агроновини в соцмережах Facebook та Telegram